Sosyal medya bağımlılığının örgütsel atalet üzerindeki etkisi: Sakarya hizmet sektörü örneği
The effect of social media addiction on organizational inertia: The case of Sakarya service
- Tez No: 538147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
''Sosyal Medya Bağımlılığının Örgütsel Atalet Üzerindeki Etkisi: Sakarya Hizmet Sektörü Örneği'' başlıklı bu çalışma sosyal medya bağımlılığının örgütsel atalet üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda literatür taraması ve saha araştırması olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Kurulan model çerçevesinde sosyal medya bağımlılığının örgütsel atalet üzerindeki etkisi temel amaç olmakla birlikte, sosyal medya bağımlılığının alt boyutlarının örgütsel ataletin alt boyutları üzerindeki etkileri de irdelenmiştir. Sakarya'da hizmet sektöründe faaliyet gösteren çeşitli özel işletmelerin çalışanlarından basit tesadüfi örneklem metoduyla seçilen 550 işgörene anket uygulaması yapılmış ve 349 adet anket formu istatistiki olarak değerlendirmeye uygun bulunmuştur. Elde edilen bulgular neticesinde sosyal medya bağımlılığının örgütsel atalet üzerinde etkili olduğu sonucu istatistiki olarak anlamlı bulunarak kurulan model doğrultusunda oluşturulan hipotez doğrulanmıştır. Yerli ve yabancı literatürde sosyal medya bağımlılığının örgütsel atalet üzerindeki etkisini araştıran bir çalışmaya rastlanılmamış olmasından dolayı bu çalışmanın akademik ve sektörel çevreye katkı sağlaması ve yeni araştırmalara dayanak oluşturması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study titled in The Impact of Social Media Addiction on Organizational Inertia: The Case of Sakarya Service Sector Medya was designed to determine the effect of social media addiction on organizational inertia. In this respect, it consists of two parts as literature review and field research. While the impact of social media addiction on organizational inertia is the main objective within the framework of the established model, the effects of the sub-dimensions of social media addiction on the sub-dimensions of organizational inertia have also been examined. A total of 550 employees were selected from the employees of various private enterprises operating in the service sector by using simple random sampling method and 349 questionnaire forms were found to be statistically suitable. As a result of the findings, the hypothesis created in accordance with the model was found to be statistically significant as a result of social media dependence on organizational inertia. It is hoped that this study will contribute to the academic and sectoral environment and provide a basis for new researches since there is no study investigating the effect of social media dependency on organizational inertia in domestic and foreign literature.