Detecting falls-from-height with wearable sensors and reducing the consequences of occupational fall accidents leveraging internet-of-things
Yüksekten düşme iş kazalarının giyilebilir sensörler ile tespiti ve nesnelerin interneti kullanılarak kaza etkilerinin azaltılması
  1. Tez No: 538168
  2. Yazar: ONUR DOGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnşaat endüstrisinin tehlikeli ve emek-yoğun doğası iş kazalarının ve ölümlerin sayısındaki artışta büyük bir etkiye sahiptir. Yüksekten düşme, bu ölümlerin en başlıca kaynaklarından birisidir. İnşaat sahalarında yüksekten düşme iş kazalarını önlemek adına yapılan kıymetli birçok çalışmaya rağmen ölümlülük oranlarında kaydadeğer bir düşüş gözlenmemiştir. Medikal kaynaklarda, kaza sonrası geçen süre, travmaya maruz kalan kazazedelerde kalıcı sakatlıkların ve önlenebilir ölümlerin önüne geçebilmek için kritik bir faktör olarak belirtilmektedir. Bunlar dikkate alınarak, inşaat sahalarında yaşanan yüksekten düşmelerin giyilebilir sensörler ile anlık tespitini yapacak ve nesnelerin interneti kullanılarak acil yardım ekiplerini gerçek-zamanlı bilgilendirecek bir sistemi içeren özgün bir yaklaşım sergilenmiştir. Bu yolla, kazazedeyi mümkün olan en kısa zamanda tıbbi müdahale ile buluşturarak kazanın ciddi ve ölümcül etkilerinin azaltılması amaçlanmıştır. İnşaat işçilerinin sahada kullanabileceği bir giyilebilir aygıt geliştirilmiş ve geliştirilen bu sistem şantiyede cansız mankenler kullanılarak testlere tabi tutulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda, düşmenin tespitini %100 başarıyla yapan sistemin, hesaplanan düşme yüksekliğini de %5,8'lik genel hata payıyla verdiği gözlenmiştir. Düşme zamanını doğru şekilde belirleyebilmek için, yaşanabilecek ağ bağlantısı kopukluğu gibi durumlarda sistemin bu bağlantısızlık süresini doğru tespiti için de ek testler yapılmış ve %3,16 genel hata payıyla hassas sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, inşaat sahalarında yaşanabilecek yanlış alarm durumları için sistem doğrulama testleri gerçekleştirilmiş ve hiçbir denemede yanlış alarm üretimi gerçekleşmemiştir.
Özet (Çeviri)
Hazardous and labor-intensive nature of the construction industry has a prominent impact on increasing the number of occupational accidents and fatalities in construction. Falls-from-height (FFH) is one of the most important sources of these fatalities. Despite many valuable prevention strategies and efforts implemented against occupational fall accidents on construction sites, the fatality rate records do not indicate a significant decrease. In medical literature, the time passed after the accident is critical to avoid preventable deaths and permanent disabilities of trauma patients. By combining these, a novel approach is exhibited to timely detect FFH accidents on construction sites using a wearable device to provide emergency medical team (EMT) with real-time notification including the height of fall and the time of fall information by leveraging Internet-of-Things (IoT). It is aimed to maintain the earliest possible medical intervention to the victim on site to help reducing severe and fatal consequences of FFH accidents for construction workers. A wearable system that can be used by construction workers on site has been developed and tested against FFH on construction sites using dummies. The experiments have shown promising results with 100% successful detection of FFH accidents by having an overall error rate of 5,8% in the calculation of the accident fall height. In order to detect FFH time correctly, an additional metric that shows the detection of the disconnected network time of the system has been investigated and the results are accurate with an overall error rate of 3.16%. Additional tests have also been conducted for the validation of the system against false positives on construction sites and none of the experiments produced false alarms during tests.