Aydın ili biyogaz potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas potential of Aydin province
- Tez No: 538175
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Fosil kökenli ve yenilenebilir kaynaklarından elde edilen enerjinin Dünya'da ve Türkiye'de artan nüfusla birlikte kullanımında hızlı bir artış görülmektedir. Fosil kaynakların günden güne tükeniyor olması çalışmaları yeni enerji kaynaklarını bulmaya doğru yönlendirmektedir. Büyük Menderes Irmağı'nın suladığı ovalar üzerinde 800.700 ha alanda kurulu olan Aydın İli hem hayvan sayısı hem de tarımsal üretim yapılan alan olarak Türkiye'nin büyük illeri arasındadır. Toplam alanın % 45,8'i olan 366.608 ha tarım alanı sulanabilir durumdadır. İlde 70.884 adet tarım işletmesi mevcut olup genellikle bunlar küçük ve orta parçalı büyüklüktedir. Bu tarım işletmeleri içerisinde % 36 oranla hayvansal ve bitkisel üretimi birlikte yapanlar, % 35 oranla yalnızca bitkisel üretim yapanlar ve % 29 yalnızca hayvansal üretim yapanlar bulunmaktadır. Hayvansal ve bitkisel üretim yapılan bu işletmelerde üretim sonu oluşan kullanılmayan atıklar işletmeler için büyük sorun teşkil etmekte ve bunların fermente edilerek değerlendirilmesi sonucu içindeki metan gazından dolayı yüksek enerji potansiyeline sahip bir gaz türü olan biyogaz üretilebilmektedir. Bu çalışmada, belirlenen atık miktarına göre Aydın'ın bitkisel atığının % 80'ni pamuk bitkisinden karşılandığı gözlenmektedir. Toplam bitkisel atıklardan yaklaşık olarak 11,5 PJ ısıl değeri ortaya çıktığı hesaplanmıştır. Hayvansal atıklarda toplamda 6 milyon ton yıllık dışkı elde edildiği saptanmıştır. Bu dışkının da toplam ısıl değeri 2,24 PJ olarak hesaplanmıştır. Toplamda 13,74 PJ ısıl değeri ile biyogaz potansiyeli ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
A fast increase has been seen in the use of energy acquired from fossil based and renewable resources along with the increasing population in the world and Turkey. It leads the studies to find new energy resources that fossil resources have been depleting day after day. Aydın Province that is located on 800.700 ha area over the lowlands irrigated by Büyük Menderes River is among the biggest cities of Turkey due to both animal number and area at which agricultural production is done. 366.608 ha cultivated area which is 45,8 % of the total land is irrigable land. There are 70.884 units agricultural enterprises in the city and these enterprises are small and medium scale enterprises. 36 % of these agricultural enterprises are the enterprises that make animal and vegetative production together, 35 % of them are the enterprises that make only vegetative production and 29 % of them are the enterprises that make only animal production. The unused wastes occurred after the production at these enterprises that makes animal and plant production pose a big problem for the enterprises and biogas that is a gas type having a high energy potential due to the methane gas inside it may be produced after they are fermented. This study observed that 80% of the plant covered by the Aydin waste cotton plants determined by the amount of waste. Total vegetable waste by approximately 11,5 PJ heating value occurs. a total of 6 million tonnes of animal waste was found that annual fecal obtained. The total calorific value of the stool was calculated as 2,24 PJ. In total, biogas potential was determined with a thermal value of 13,74 PJ.