Diyarbakır ili sebze meyve atıklarının biyogaz potansiyelinin araştırılması
Investigation of biogas potential of vegetable fruit wastes in Diyarbakır province
  1. Tez No: 568117
  2. Yazar: AHMET KIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENVER AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, atıl durumdaki hidrofor tankı biyogaz üretimi için uygun hale getirilmiştir. Kış mevsiminde, farklı oda sıcaklığında gerçekleştirilen Diyarbakır ili sebze pazarından toplanan organik atık (OA)4 kg OA+SU karışımından yaklaşık 0.0344m3 lük biyogaz elde edilmiştir. Diyarbakır ili sebze hali komisyoncular ve yetkilileri ile mülakat ve görüşme yapılarak Diyarbakır sebze halinde ve pazarlarda yaz ayları için yaklaşık 404.2m3 gaza ve buda 4262.20 kWh enerjiye karşılık gelen 47 tonluk atık oluştuğu görüşüne varılmıştır. Aynı zamanda farklı karışımlar sonucunda biyogaz performansını değerlendirdiğimizde, organik atıklar ile güvercin gübresinin karışımının biyogaz performansını arttırdığını gözlemledik. Yapmış olduğumuz bu çalışma ve ülkemizin sahip olduğu kaynaklar göz önüne alındığında ülkemizin ihtiyacı olan enerjinin bir kısmının karşılanması, biriken atıkların çevreye ve doğaya verdiği olumsuz etkilerin azaltılması gelecek nesillere bırakabileceğimiz bir dünya olması açısında yenilenebilir enerji çok önemli bir yer teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, unused hidrofor tank is prepared to produce biogas. In winter season, at diffrent room temperatures, the biogas obtained from organic waste obtained from vegetables (OW) picked from Diyarbakır province vegetable market for 4 kg(OW)+Watermixture is about 0.0344 m3. According to interview with the officials of Diyarbakır province vegetables market, in summer season it was supposed that the organic waste of vegetables market is about 47 ton which is equalto404.2 m3. The energy value of this quantity corresponds to 4262.20 kWh. At the same time, when weevaluate the performance of biogas produced with different mixtures, we have seen that the mixtures of pigeondung with vegetables was teincreased the performance of biogas. Intheview of our country energy sources to leave the World tonext generation in future, compensatingone part of the energy need of our country, decreasing the effect of damages given by wast esto environment and nature, ther enewable energy is very important.