Ege Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Müzesinde (ESFM) havaya karışan formaldehit buharının miktarının belirlenmesi ve buna karşı alınması gereken koruyucu önlemler
Determination of the amount of airborne formaldehyde vapor that and preventive measures to be taken against it at Ege University Faculty of Fisheries Museum (ESFM)
  1. Tez No: 538180
  2. Yazar: MERYEM AKALİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALP SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Müzesinde (ESFM) ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs'ın iç sularında ve sahillerinde gerçekleştirilen bilimsel seferlerde toplanan ve tayin edilen türlere ait bireyler koruma altına alınmaktadır. Bu bireylerin büyük bir kısmı çeşitli bilimsel araştırmalara temel oluşturmakta ve karşılaştırma materyali olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonuna ait bireyler %10'luk formalin solüsyonu veya %70 etil alkol içerisinde saklanmaktadır. Formaldehit, kanserojen olarak bilinmektedir. Bu çalışmada ESFM de yer alan formalin solüsyonundaki örneklerin müze ortamında havaya yaydığı formaldehit buharının ölçümü ve ortamın iyileştirilmesine yönelik risk analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada L tipi matris yöntemine göre risk değerlendirmesi yapılmış olup, 21 adet risk teşkil eden tehlike tespit edilmiştir. Tespit edilen risklerden, 8 tanesi ise tolere edilemez, 10 tanesi yüksek ölçekli risk ve 3 tanesi orta risk seviyesindedir. Müzede yapılan formaldehit buharı ölçümleri sonucunda mesleki maruziyet sınırı olan 0,3 ppm den daha fazla konsantrasyonda formaldehit buharı ölçülmüştür. Formaldehitle çalışılan bu ortamda formaldehit konsantrasyonun 0,3 ppm düzeyinin altında tutmak gerekmektedir. Formaldehitin zararlı etkilerinden korunmak için kişisel koruyucu ve donanım ekipmanlarının kullanılması gerekmektedir. Kronik konjunktivit, üst ve alt solunum yolu hastalıkları bulunan personel hastalıkları tamamen geçene kadar müze ortamından uzak durmalıdır. Mümkün olduğunca personel arasında uygun dönüşümler sağlanarak formaldehit ile temas süreleri düşürülmelidir.
Özet (Çeviri)
At Ege University Fisheries Faculty Museum (ESFM), individuals belonging to species that are collected and assigned in scientific expeditions carried out in the fresh waters and coasts of our country and Northern Cyprus are taken under protection. Most of these individuals are the basis for various scientific research and are used as comparison material. Individuals belonging to the museum collection are stored in 10% formalin solution or 70% ethyl alcohol. Formaldehyde is known as carcinogen. In this study was performed the measurement of formaldehyde vapor in the atmosphere of samples in the formalin solution in ESFM and risk analysis for improving the environment. In the study, risk assessment was made according to L type matrix method and 21 risk hazard were determined. The identified risks, 8 could not be tolerated, 10 were at high-risk risk and 3 were at moderate risk level. As a result of formaldehyde vapor measurements at the museum, formaldehyde vapor concentration was measured at a concentration of more than 0,3 ppm, which is the occupational exposure limit. It is necessary to keep the formaldehyde concentration below 0,3 ppm in the formaldehyde studied environment. Personal protective equipment should be used to prevent harmful effects of formaldehyde. Personnel with chronic conjunctivitis, upper and lower respiratory tract diseases should stay away from the museum environment until their illness is completely over. As far as possible, contact times with formaldehyde should be reduced by providing appropriate conversions between staff.