Katı atık yönetiminde coğrafi bilgi sistemleri(CBS) kullanımı Bozüyük kent merkezi yer seçimi örneklemi
The use of geographic information systems(GIS) in solid waste management Bozüyük city center
  1. Tez No: 538213
  2. Yazar: FATİH TARAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Çok Kriterli Karar Verme(ÇKKV)Yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) kullanılarak,Bozüyük kent merkeziiçin katı atık depolama sahasının, çeşitli kriterlerle seçilmesiamaçlanmıştır.Katı atık kontrol yönetmeliği ve belediye yönetmeliğinin ilgili maddeleri ile daha önce yapılan konuyla ilgili çalışmalarda kullanılan kriterler ve çalışma alanının mevcut durumu dikkate alınarak analizler yapılmıştır.Analiz çalışmasında on adet veri katmanından faydalanılmıştır. Bu katmanlar; yerleşim alanına uzaklık, nüfus yoğunluğu,jeoloji, yüzey sularına uzaklık, arazi kullanımı, eğim, karayollarına uzaklık, ulaşım alanlarına uzaklık ve taşıma mesafesi ile yol durumu olarak belirlenmiştir. Bu katmanlardan yararlanarak yapılan analiz sonucunda, çalışma bölgesinin kentsel katı atık depolama ve imha alanları için uygunluklarını gösteren sonuç haritası üretilmiştir.Buçalışmada ÇKKV yöntemlerindenAHY kullanılarak sonuca nasıl ulaşıldığı, yöntemin nasıl kullanıldığı ve sonucun faydaları anlatılmaya çalışılmıştır. Bu yöntemin, farklı alanlarda da kullanılabilir olduğu gösterilmeye çalışılacaktır.Örneğin, hastane, havaalanı veya itfaiye istasyonu için uygun yer seçiminin bu yöntemleanlaşılabilir olduğu rahatlıkla görülebilecektir.AHY'ninuygulama şekli şöyledir. Çalışmadaki kriterlerden, yüzey sularına uzaklık kriteri ele alındığında,katı atık depolama alanlarının su kirliliği kontrol yönetmeliğine göre, içme kullanma sularına yakın olmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Atık toplama alanı mümkün olduğunca yüzey sularına uzak olmalıdır. Uzak noktaya en yüksek puanı verip, en yakın noktayada en düşük puan verildiğinde çoklu kriterlerden bir tanesi oluşmuş olacak ve diğerleriyle aynı şekilde birleştirilip sonuca ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to control the congruousness of various criteria of solid waste storage area for Bozüyük city center, by using Analytical Hierarchy Method from Geographıcal Information system and Multi Criteria Decision Making Methods. Related provisions about solid waste regulations and the municipal ordinance have been analyzed by taking into account the criteria used in previous studies and the current situation of the study area. Ten data layers were put to use in this analysis. These layers have been designated as follows; distance to the settlement area, population density, geology, distance to the surface water, land use, slope, distance to the highways, distance to the transportation areas, transportation distance and road conditions. As a result of the analysis which was conducted by using these layers, a result map demonstrating the suitability of the study area for urban waste storage and disposal sites has been producedIn this study, it is tried to explain how to reach the result by using AHY from multi criteria decision making methods, how this method is used, and the benefits of the result. This method can be used in different areas. For example, it can easily be seen that the selection of suitable places for hospitals, airports or fire stations is understandable by this method. Theapplication of AHY is as follows. Considering the criteria in the study, the distance criteria for surface waters. It is emphasized that solid waste storage areas should not be close to drinking water according to water pollution control regulation. Waste collection area should be away from surface waters. If you give the highest point to the farthest point and the lowest point to the nearest point to the surface waters is given, one of the multiple criteria will be formed and when combined with the calculations in the same way as the others, an objective result will emerge.