Temizlik kağıdı sektöründe gri sistem teorisi temelli stok kontrol uygulaması
Stock control application based on grey system theory in cleaning paper sector
- Tez No: 538220
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yüksek müşteri hizmet düzeyine sahip olan işletmeler, müşterilerinin taleplerine zamanında ve istenen miktarda cevap vererek müşteri memnuniyeti sağlayacak ve böylelikle rakiplerine karşı konumlarını koruyup geliştirebilecektir. Bu durum, doğru analizler ile müşteri davranışlarının kontrol edilmesi ve geleceğe dair planların yapılmasıyla mümkündür. Planlama yapılırken emniyet stoku tutularak üretim sürecinde oluşabilecek beklenmedik durumlara, piyasa koşullarındaki ani değişimlere ve talepteki dalgalanmalara karşı önlem alınmalıdır. Emniyet stoku miktarı etkin bir stok kontrol yönetimi ile belirlendiğinde, müşteriyi memnun edecek hizmet düzeyi sağlanırken gereğinden çok stok maliyeti ortaya çıkmayacaktır. Bu çalışmada, temizlik kâğıdı sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın seksen dokuz ürün kalemi değer ve değişkenlik ölçülerine göre dokuz ayrı sınıfta incelenmiştir. Ürün kalemleri için sekiz yöntemle talep tahminleme çalışması yapılmış ancak tahmin yöntemlerinin bazı sınıflarda yeterli doğrulukta sonuç vermediği tespit edilmiştir. Bunun üzerine, veri sayısının yetersiz ve belirsizliğin yüksek olduğu durumlara çözüm getirmek amacıyla geliştirilen Gri Sistem Teorisi yaklaşımıyla talep tahminlemesi yeniden yapılmış ve daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Firma yetkililerinden alınan temin süresi bilgisi ve istenen müşteri hizmet düzeyi kullanılarak tüm ürünler için emniyet stoku miktarı ve yeniden sipariş noktası belirlenmiştir. Sonrasında, kullanılan stok modelinin parametreleri grileştirilmiş ve bu yeni model ile hesaplamalar tekrarlanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses with a high level of customer service will provide customer satisfaction by responding to the demands of their customers in a timely manner and in the desired amount, thereby protecting and improving their position against their competitors. This situation is possible by inspecting the customer behavior with correct analyzes and making future plans. During the planning process, precautions should be taken against unexpected situations that may occur during the production process, sudden changes in market conditions and fluctuations in demand. If the quantity of safety stock is determined with an effective inventory control management, both the customer service level will be satisfied and the cost of inventory will not be increased. In this study, eighty-nine stock keeping units of a firm operating in the cleaning paper sector have been analyzed in nine classes according to criteria of value and variability. Demand estimation have been performed for stock keeping units by eight methods however, it have been determined that the estimation methods did not efficient sufficient accuracy in some classes. Grey System Theory has been developed to solve the situations where the number of data is insufficient and uncertainty is high. Demand estimation has been repeated with Grey System Theory approach and more successful results have been obtained. The amount of safety stock and re-order point for all stock keep units have been determined with the lead time and customer service level obtained from the company. Then, the parameters of the stock model used have been converted to grey numbers and the calculations have been performed again with this new model and compared with the other results.