Materials properties of contemporary solid bricks and their assessment in reference to the historic bricks
Günümüz dolu tuğlaların malzeme özellikleri ve tarihi tuğlalar ile ilişkili olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 538236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüz dolu tuğlaların performans özelliklerini değerlendirmek için kapsamlı bir çalışma yapılmış ve yıllar boyunca ayakta kalan tarihi tuğlaların performans özellikleri ile ilişkili olarak uyumlulukları tartışılmıştır. Özellikle tarihi yapıların onarımlarında kullanılan günümüz harman tuğlası ve dolu fabrika tuğlasının, tarihi tuğlaların performans özellikleriyle uyumlu olması beklenmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'deki yerel üreticilerden toplanan harman ve fabrika tuğlaları (preslenmiş ve preslenmemiş), temel fiziksel, fizikomekanik ve mekanik özellikleri ve pişme sıcaklıklarıyla birlikte gözeneklilik ve higrik özelliklerine odaklanarak laboratuvar analizleri ile incelenmiştir. Günümüz harman tuğlaları 750-900°C aralığında pişmiş, hafif ve gözenekli tuğlalardır. Harman tuğlaların temel fiziksel özellikleri tarihi tuğlalarla benzerlik gösterirken, fizikomekanik ve mekanik özellikleri tarihi tuğlalardan daha yüksektir. Günümüz harman ve dolu fabrika tuğlalarının tümü, 0,80'in üzerinde yüksek doygunluk katsayısına sahip olmaları nedeniyle donma-çözünme döngülerine karşı hassastır. Bu tuğlalar arasında, yüksek etkin gözenekliliğe, düşük ince gözenekliliğe (
Özet (Çeviri)
A comprehensive study was done to assess the performance properties of contemporary solid bricks and their compatibility was discussed in reference to the performance properties of historical bricks, which survived for hundreds of years. The handmade and factory solid bricks, which are used particularly in the repair works of historical buildings, are expected to be compatible with the performance properties of the historical bricks. In this regard, some types of contemporary solid burnt bricks, namely hand-made and factory-made (pressed and not-pressed) bricks, which were collected from local producers in Turkey, were examined with laboratory analyses in terms of basic physical, physicomechanical and mechanical properties together with the firing temperature and with a focus on their porosity and hygric properties. The contemporary hand-made bricks are lightweight and porous bricks, which are burnt at firing temperature in the range of 750-900°C. The basic physical properties of the contemporary handmade bricks are similar with the historical bricks while their physicomechanical and mechanical properties are higher than the historical bricks. All contemporary handmade and factory solid bricks have high level of saturation coefficient above 0.80 which signal that they may suffer from freezing-thawing cycles. Among those bricks, some hand-made brick products which have higher effective porosity, lower fine porosity (