Emission reductions and future of energy policies in Turkey. Are renewables an alternative?
Emisyon azaltımı ve Türkiye'nin gelecek enerji politikaları. Yenilenebilir bir alternatif mi?
- Tez No: 538282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN, DR. BORA KAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden birisi iklim değişikliği olarak değerlendirilmektedir. İnsan eylemleri/aktiviteleri, atmosfere yayılan aşırı sera gazlarının temel nedenidir. Antroponejik (insan kaynaklı) etkiler nedeniyle ortaya çıkan sera gazları atmosferde doğal olarak bulunan orandan ayrı olması sebebiyle atmosferde meydana gelen değişimin ana sebebidir. Hangi insan eylemi küresel ısınmadan sorumludur? İnsan eylemlerinin en fazla yoğunlaştığı enerji sektörü sera gazlarının ortaya çıkmasındaki temel unsurdur. Enerjiden arındırılmış insan eylemlerini düşünmek mümkün değildir. Bu nedenle küresel iklim değişikliği ile mücadele edebilmek için enerji politikalarının iyileştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda hâlihazırda en güncel ve somut adım COP21 (21. Yıllık Partiler/Taraflar Konferansı ayrıca 2015 Paris İklim Konferansı olarak bilinen)'in bir sonucu olarak 20 yılı aşkın bir süredir devam eden Birleşmiş Milletler (BM) müzakereleri neticesinde elde edilmiştir. Bu çerçevede ilk defa evrensel ve yasal olarak bağlayıcılığı olan ortalama küresel ısınma derecesinin endüstri öncesi seviyeye kıyasla 2 derecenin altında tutulması yönünde ortak karara varılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin elektrik talebi 2018-2040 dönemi için 41 ülkeye ait panel veri seti kullanılarak öngörülmüştür. Bu öngörü sonuçları kullanılarak, farklı senaryolar üzerinden Türkiye'nin gelecekteki enerji politikalarını şekillendirmek adına zorunlu karbon emisyonu azaltımı hususu göz önünde bulundurularak; giderek artan elektrik talebinin karşılanmasında yenilenebilir enerjinin orta vadede çözüm olabilmesi veya nükleer enerjinin gelecek için bir zorunluluk olup olmadığı konuları ele alınmıştır. Bu tezin temel sonucu, yenilenebilir enerji kaynaklarının tezde irdelenen iki kısıtın (artan enerji talebini karşılamak ve emisyon hedeflerini tuturmak) üstesinden gelmek için bir çözüm olabileceğini vurgulamasıdır.
Özet (Çeviri)
Climate change is considered one of the greatest threats that the world has ever faced. Human activities are the main cause of the excessive greenhouse gases (GHGs) in the atmosphere. GHGs created by the anthropogenic effects are far greater than the naturally present portions in the atmosphere and in charge of the alteration in the composition of the atmosphere. Which human activity is responsible for global warming? The main contributor of the GHGs is the energy sector on which human activities are deeply relying. There is no other way to think that human activities are refined from the need of energy. Therefore, there is a strong need of improvement of the energy policies in order to fight with the global climate change. A concrete step is taken as a conclusion of COP21 (21st annual Conference of Parties, also known as the 2015 Paris Climate Conference). Over 20 years of United Nations (UN) negotiations it was for the first time to agree upon a universal and a legally binding agreement keeping the average global temperature rise below 2°C compared to the pre-industrial level. In this study, cross-country panel data analysis is conducted in order to forecast electricity demand of Turkey for the period 2018-2040. By utilizing this forecast results, different scenarios for energy policy design for Turkey is investigated in order to indicate how we can shape our future energy policies regarding the mandatory reduction of CO2 emissions. In addition to the first one, the study explores whether renewables can be a solution in the medium term or whether nuclear power is a must for our future energy policies in order to satisfy the growing electricity demand. The main result of the thesis highlights that renewable energy sources can be considered as a solution to cope with the two constraints (to supply the increasing electricity demand and to keep emission on target) scrutinized in this thesis.