People's empowerment in design process through product personalization for sustainability
Kişiselleştirme yoluyla kullanıcıların tasarım sürecinde sürdürülebilirlik için etkin kılınması
  1. Tez No: 538349
  2. Yazar: EZGİ OZAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 455
Özet
Ürün tasarımında kişiselleştirme, kullanıcı-ürün bağını güçlendirme yoluyla ürün ömrünün uzatılmasında potansiyeli bulunan bir tasarım yaklaşımıdır. Sürdürülebilirlik odaklı ürün tasarımında, yerel üretim, bakım, onarım, yeniden kullanım, yükseltme vb. etkenlerin de göz önünde bulundurulması gerekir. Bu bağlamda bu çalışma, kullanıcıların tasarım sürecine yerel ölçekte kişiselleştirme yoluyla katılımını sağlamaya ve bu katılımın sürdürülebilirlik için tasarım açısından olası etkilerine odaklanır. Çalışmada tasarım yoluyla araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve yaratıcı tasarım araştırması bu yönteme dahil edilmiştir. Araştırma, ön çalışma ve yaratıcı tasarım araştırması olmak üzere iki temel bölümden oluşur. Ön çalışmanın ilk ve ikinci aşaması, kullanıcılar tarafından kişiselleştirilen ürünleri ve kişiselleştirme sürecini sırasıyla, ürünlerini (örn. mobilya, elektronik ürünler, vb.) kişiselleştiren kullanıcılarla yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler ve bir çevrim içi anketle araştırır. Yaratıcı tasarım araştırmasının ilk aşamasında, yarı tamamlanmış bir aydınlatma önerisi geliştirilmiş ve bir tasarım çalıştayı ve bireysel yaratıcı tasarım araştırmalarında tasarım önerileri kişiselleştirilmiştir. Yaratıcı tasarım araştırmasının ikinci ve üçüncü aşamalarında, sırasıyla kullanım sonrası aşamadaki malzemeleri kullanarak kişiselleştirme ve bir el sanatı becerisini kullanarak kişiselleştirme olmak üzere iki farklı tasarım senaryosu temelinde iki aydınlatma önerisi geliştirilmiş ve bunlar senaryolarda ele alınan katılımcılar tarafından yaratıcı tasarım oturumlarında kişiselleştirilmiştir. Çalışma, kişiselleştirmenin sürdürülebilirlik için önemli olan boyutlarını ve bu boyutların birbiriyle ilişkisini, ürün tasarımında kişiselleştirme için sürdürülebilirlikle ilgili önemli tasarım ölçütlerini ve kullanıcıları etkin kılmak amacıyla kişiselleştirmeyi tasarım araştırmasına dahil etme yöntemlerini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Product personalization has potentials in prolonging product lifetimes through strengthening person-product relationship. While designing products for sustainability, the factors such as local production, maintenance, repair, re-use, upgrade, etc. also need to be considered. In this context, this study focuses on the ways of empowering people in the design process through product personalization at the local level, and the implications of this for product design for sustainability. The study adopts research through design approach and generative research is integrated into this methodology. The study consists of two main components which are the preliminary study and the generative research. The preliminary study phase 1 and 2 explore the products personalized by people and the personalization process through semi-structured interviews and an online questionnaire conducted with people who personalize their products (e.g. furniture, electronics, etc.), respectively. In the generative research phase 1, a half-way lighting design exploration was developed and it was personalized by various participants in a design workshop and follow-up generative sessions. In the second and third phases of the generative research, two lighting design explorations were developed based on two diverse design scenarios, focusing on product personalization with the use of post-use materials and product personalization for practicing a craft skill, respectively. These were personalized by the participants addressed in these scenarios in the generative sessions. The study reveals the dimensions of personalization important for sustainability and their interrelationships, sustainable design considerations for product personalization, and the ways of incorporating product personalization into design research for people's empowerment.