Yumuşak zeminde kazık grupları ile desteklenen köprü ayaklarının sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Finite element analysis of bridge pier supported by pile groups on soft ground
- Tez No: 538356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BENGÜ SÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, İl Özel İdaresince yapılması planlanan Kaleoğlu Köprüsü inşaatının temel zemin özelliklerine ait sondaja dayalı zemin etüt raporu incelenerek 4 farklı zemin tabakası üzerinde bulunan köprü ayağı ve temeli Plaxis 2D (2016) sonlu elemanlar programında modellenerek analizler yapılmıştır. Elde edilen oturma değerleri göz önünde tutularak; oluşacak uzun dönem oturmalarına yönelik öngörülen tedbirler yapılan sayısal analizler ışığında değerlendirilmiştir. Oluşturulan sonlu eleman modeli üzerinde Plaxis programı yardımı ile elde edilen analiz sonuçları ile köprü ayağı altında iyileştirmesiz durum, zemin iyileştirmeli (Jet Grout kolonu uygulaması) durum ve son olarak derin temel uygulamalı durumda (delme kazıklı temel sistemli) elde edilen oturmalar karşılaştırılmıştır. Ayrıca bölgede sık gözlenen taşkın ve sel felaketleri göz önünde tutularak; köprü temelinde yeraltı su seviyesi (YASS) değişiminin köprü temelinde oluşturacağı oturma da analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre yapılması planlanan betonarme köprü için sonlu eleman modelinde elde edilen oturma değerleri göz önünde tutularak; köprü ayağı temel uygulamasının kazıklı temel sistemi kullanılarak tasarlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ground floor report of the ground floor characteristics of Kaleoğlu Bridge Construction, which is planned to be constructed by the Provincial Special Administration, was examined and the bridge foot and its foundation on 4 different ground layers were modeled in Plaxis 2D (2016) finite element program and analyzes were performed. ; the predicted measures for long-term residence are evaluated in the light of numerical analysis. The results of the analysis obtained with the help of the Plaxis program on the finite element model were compared with the non-improving condition under the bridge pillar, ground improvement (Jet Grout column application), and finally the settlements with deep foundation application (drilling system with pile drilling system) were compared. Considering the frequent flood and flood disasters in the region; The ground level of the groundwater level (YASS) on the basis of the bridge was also analyzed. In view of the results of the study, considering the living values obtained in the finite element model for the reinforced concrete bridge; It has been proposed to design the bridge pillar foundation application using the pile foundation system