XVIII. yüzyıl Osmanlı Devleti'nde epistemik cemaatler ve modern bilim algısı'nın doğuşu
The epistemic communities and birth of modern science perception in 18th century Ottoman State
  1. Tez No: 538497
  2. Yazar: CAN ABDULLAH GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Tarih, Science and Technology, Philosophy, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışma, Osmanlı'da Modern Bilim Algısı'nın Doğuşu'nu anlamayı ve açıklamayı hedeflemiştir. Bu kapsamda, Osmanlı Klasik İlim Cemaati'nin zaman içinde nasıl modernleştiği, Tasavvuf Cemaati'nin bu süreçteki durumu ile birlikte ele alınmıştır. Bu tartışma, Osmanlı Devleti'nin bu yüzyıldaki ekonomik, askerî ve siyâsî problemleri ile ilişkilendirilmiştir. Böylece, Osmanlı'da Modern Bilim Algısı'nın Doğuşu'nun Modern Teknoloji Algısı'nın Doğuşu'nun bir sonucu olduğu anlaşılmıştır. Bu algının ise, Batı'daki gibi bir Devrim-Evrim Süreci ile değil, kendine özgü bir Reform-Evrim süreci ile ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand and explain the Emergence of Perception of Modern Science in the Ottoman Empire. In this context, the modernization of the Ottoman Classical Science Society has been discussed together with the status of Sufi Community in this process. This discussion has been correlated with the economic, military and political problems of the Ottoman Empire in this century. Thus, it is clearly understood that the Emergence of the Perception of Modern Science in the Ottoman Empire was the result of the Emergence of Perception of Modern Technology. It is concluded that this perception arises not with a Revolution-Evolution Process as seen in the West, but with a process of Reform-Evolution.