Siyasal pazarlama: Zonguldak ilinde seçmen davranışı üzerine bir araştırma
Political marketing (Electoral behavior in Zonguldak province)
- Tez No: 538504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bütün partilerin amacı iktidar olmaktır. İktidara gelebilmek için seçmenlerin ihtiyaç ve önceliklerinin neler olduğu, bunları karşılayacak nasıl politikalara ve söylemlere sahip olmak gerektiği, seçmenlere ne şekilde ulaşılarak ikna edilip desteklerinin nasıl elde edileceği, söz konusu başarıyı elde etmek için en elverişli yöntemin ne olduğu, bunun nasıl uygulanacağı, nelerin dikkate alınması gerektiği, hangi stratejilerin daha etkili olduğu, hangi hususların seçmenin dikkatini daha çok çektiği gibi konularla“ Siyasal Pazarlama ”ilgilenmektedir. Bu çalışmada Zonguldak ilinde seçmen davranışlarını belirlemek için 400 kişi ile sahada yüz yüze anket gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Zonguldak ilinde seçmenlerin siyasal tercihlerinde hangi faktörlerden yoğunlukla etkilendiklerini belirlemektir. Araştırmanın evrenini kırsal kesim dahil tüm Zonguldak ilindeki seçmenler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise farklı yaşlardaki 400 seçme yeterliliğini elde eden seçmenlerdir. Araştırmada frekans analizleri ve Ki-Kare Bağımsızlık Testi uygulanarak SPSS programında elde edilen veriler analiz edilip sonuçlarıyla birlikte yorumlanmıştır. Sınanan toplam 42 hipotezden, cinsiyet ve medeni durum değişkenleri ile karşılaştırılan 7(yedi) hipotezin reddedilmiş diğerleri ise kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of all political parties is to come to power. In order to come to power it is“Political Marketing”that deals with the subjects such as the needs and priorities of the voters, what policies and discourses should be taken in order to meet them, how to reach the voters and how to obtain their support, what is the most appropriate method to achive success, how to implement it, what should be taken into consideration, which strategies are more effective and which issues attract the attention of the voter In this study, in order to determine voter behaviours in Zonguldak province, a face to face survey was conducted with 400 people. The aim of this study is to determine which factors heavily influence the political preferences of voters in Zonguldak. The population of the study is composed of all voters in Zonguldak province including rural area The sample group consists of 400 people of different ages who have the right to vote. In the study, frequency analyses and Chi - Square Independence Test were applied and the data obtained in the SPSS program were analysed and interpreted together with the result From the 42 hypotheses tested, 7 (seven) hypotheses compared with the sex and marital status variables were rejected and others were accepted.