Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların fiziksel aktivite düzeyleri
Physical activity of children with attention deficit and hyperactivity disorders
  1. Tez No: 538540
  2. Yazar: MELİKE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRAMİS ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, DEHB tanısı almış ilkokul ve ortaokul çocuklarının, fiziksel aktivite düzeyini incelemek amacıyla 05.02.2018-20.04.2018 tarihleri arasında Bursa/Nilüfer ilçesinde yer alan okullarda yapıldı. Araştırmaya yaşları 8-14 arasında değişen toplam 80 gönüllü öğrenci katıldı. Çalışma grubunda Cavit Çağlar Ortaokulu'ndan 3, Emir Koop İlkokulu'ndan 3, Hüsnü Züber İlkokulu'ndan 3, Koç Ortaokulu'ndan 7, Vahide Aktuğ Ortaokulu'ndan 3, Üçevler Şehit Faik Gökçen İlkokulu'ndan 3, Fethiye Ortaokulu'ndan 5, Özlüce Özel Sınav Ortaokulu'ndan 12 olmak üzere“Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış”toplam 39 öğrenci; kontrol grubunda ise Balat Özel Sınav İlkokulu'ndan 14, Balat Özel Sınav Ortaokulu'ndan 27 olmak üzere toplam 41 sağlıklı öğrenci yer aldı. Öğrencilerin 28'i kız, 52'si erkekti. Bu çocuklara“Çocuklar için Fiziksel Aktivite Ölçeği”(PAQ-C) uygulandı, demografik bilgi olarak beslenme şekilleri, sağlık durumları ve aile gelir düzeyleri sorgulandı ve kaydedildi. Araştırmaya katılan çalışma grubu öğrencilerinde kız/erkek oranı yaklaşık 1/4 iken, kontrol grubunda 1/1'e yakın bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was performed between 05.02.2018-20.04.2018 at primary and secondary schools that located in Bursa/Nilufer to investigate physical activity levels (PAL) of students with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). A total of 80 volunteer students aged between 8-14 were joined to the research. In the study group, from Cavit Caglar Secondary School 3, from Emir Koop Primery School 3, from Husnu Zuber Primery School 3, from Koc Secondary School 7, from Vahide Aktug Secondary School 3, from Ucevler Sehit Faik Gökcen Primery School 3, from Fethiye Secondary School 5, from Ozluce Private Sınav Secondary School 12 students (total 39) with attention deficit hyperactivity disorder; in the control group, from Balat Private Sınav Primery School 14, from Balat Private Sınav Secondary School 27 students (total 41) with health were taken placed. Among the students, 28 were girls where as 52 were boys. The Physical Activity Questionnaire for Children (PAQ-C) were appleid to these students, and their feeding types, healthness and family incomes were investigated as demographic records. In the study group, the ratio of girl/boy was 1/4 while the same ratio was nearly 1/1 in the control group.