Yarı-tanjant demette izdüşümlü lineer konneksiyonun liftleri
Lifts of projectable linear connection to semi-tangent bundle
  1. Tez No: 538643
  2. Yazar: MURAT POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde ilk olarak, bir B manifoldu üzerindeki M fibre demeti kullanılarak, tB yarı-tanjant (pull-back) demetin tanımı yapılmıştır. Daha sonra, tB yarı-tanjant demette izdüşümlü lineer konneksiyonun tam liftleri incelendi. Bu tezin amacı, izdüşümlü lineer konneksiyonun tam liftleri ile yarı-tanjant demette bilinmekte olan vektör alanlarının dikey, tam ve yatay liftleri arasında ilişki kurmaktır. Ayrıca, bu tezde güzel kare dönüşümü için yeni bir örnek sunulmuştur. Son olarak, izdüşümlü lineer konneksiyonlar ve infinitesimal lineer dönüşümler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; firstly, using the fiber bundle M over a manifold B, the definition of semi-tangent (pull-back) bundle tB is given. Later, complete lifts of projectable linear connection for semi-tangent bundle tB are analyzed. The purpose of this thesis is to establish relations between complete lifts of projectable linear connection and other lifts already known. In thesis, a new example for good square is also presented. Finally, projectable linear connections and infinitesimal linear transformations are discussed.