Evaluation of the effects of service core reduction on tall building structures
Yüksek binalarda servis çekirdeğindeki küçülmenin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 538703
  2. Yazar: BESTE FAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÖZER AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yüksek bina tasarımının ana hedeflerinden biri, net kullanım alanı üzerinde doğrudan etkisi bulunduğu için dikey sirkülasyon sistemleri ve ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemleri gibi binaya hizmet veren pek çok servis elemanını barındıran servis çekirdeğinin optimum tasarımıdır. Bunlar içinde asansörler, özellikle 300 metre üzerindeki binalar için servis çekirdeğinde en çok yer kaplayan elemanlardır. Gelişen asansör teknolojilerinin kullanımı sayesinde asansör alanının ve dolayısıyla servis çekirdeğinin alanı önemli miktarda azaltılabilir. Ancak yüksek binalarda servis çekirdeği çoğunlukla yanal yüklere dayanan taşıyıcı sistemin de bir parçası olan strüktürel bir elemandır. Bu çalışmada asansör alanındaki azalmadan kaynaklanan servis çekirdeğindeki küçülmenin etkileri araştırılmaktadır. Bunun için 300 metrelik (75 katlı) yatay perdeli çerçeve sisteme ve çerçeve-tüp sisteme sahip ofis binaları modellenmiştir. Ardından sisteme yanal perde veya kuşak eklenmesi, çevre kolonların sayısının, kesit alanının veya her ikisinin birden artırılması gibi modifikasyonlarla servis çekirdeği küçülen binaların rijitlik ve dayanım koşulları sağlanmıştır. Bu sayede servis çekirdeği küçülen modeller, standart çekirdeğe sahip modellerle rijitlik ve dayanım yönünden aynı strüktürel özelliklere sahip olmuştur. Son olarak standart ve servis çekirdeği küçülen ve modifiye edilmiş modeller, temel mimari kriterler olan kullanabilir alan, panoramik görüntünün kısıtlanması ve toplam kullanılan yapısal eleman miktarı gibi açılardan karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla, yüksek binalarda servis çekirdeğindeki küçülmenin mimari ve strüktürel açıdan artı ve eksi yönleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimum design of the service core where the vertical circulation systems, building services, HVAC elements etc. located, is one of the major tasks in tall building design process as it directly effects the net leasable area. Among others, the elevators are one of the most area consuming elements of service core, especially valid for supertall (+300m) office buildings. By making use of developing elevator technologies, decreasing the elevator footprint area and thereby decreasing the service core area is possible, indeed. However, the core of a tall building typically serves as an important member of lateral load resisting system, namely as a structural core. The aim of this study is to investigate the effects of service core reduction due to the elevator footprint decrease. Computer models of typical outriggered frame and framed-tube office buildings with 300m height (75 story) are generated. Then, the strength and stiffness constraints of reduced core buildings have been satisfied by making several modifications such as adding outriggers, using of belt trusses, increasing the section or the number or both of perimeter columns etc. This way, the modified reduced core models having similar structural performance with standard core models in terms of strength and stiffness have been obtained. Thereafter, fundamental architectural aspects such as net leasable area, the obstruction of panoramic exterior view, the amount of structural material etc. of standard core and modified reduced core buildings are compared to investigate the trade-offs of reducing the core.