Branding Abu Dhabi with the overseas branch of the Louvre museum
Louvre müzesinin denizaşırı şubesi ile Abu Dabinin markalaşması
- Tez No: 538704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE GÖNLÜGÜR, DOÇ. DR. ASLI CEYLAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez şehirlerin markalaşması için ünlü mimarlar tarafından tasarlanan sanat müzelerinin şubeleşmesini incelemektedir. Şehir markalaşma faaliyetlerinde, hükümetler ve yerel yönetimler, çağdaş sanat müzelerinin değerinin yükselmesi nedeniyle büyük beklentilere sahiptir. Körfez Arap ülkelerinde ilk evrensel müze olan ünlü mimar Jean Nouvel'in 'Louvre Abu Dhabi' müzesi kattığı sadece kültürel değer açısından değil, aynı zamanda mimari, ekonomik ve politik boyutlardaki etkisini de araştırmaktadır. Nouvel'in Louvre Abu Dhabi müzesinden şehir markalaşması için 'Bilbao Etkisini' yakalaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the branching of art museums designed by celebrated architects for the branding of cities. In city branding activities, governments and local authorities have great expectations due to the rise of the value of contemporary art museums. As the first franchise museum in the Arabian Gulf States, the 'Louvre Abu Dhabi' of Jean Nouvel, this study investigates the impact of the star architect's value not only in cultural terms but also in architectural, economic and political terms. The Louvre Abu Dhabi museum of Nouvel is expected to capture 'Bilbao Effect' for city branding.