Astımlı çocuklarda serum Angiopoietin-1, Angiopoietin-2, Vascular Endothelial Growth Factor ve Tumor Necrosis Factor-α düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum Angiopoietin-1, Angiopoietin-2, Vascular Endothelial Growth Factor ve Tumor Necrosis Factor-α levels in asthmatic children
- Tez No: 538734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Astım hava yollarının kronik inflamasyonu ile seyreden bir hastalıktır. Astımın seyri sırasında hava yollarında kronik inflamatuar cevaba ek olarak hava yolu yeniden yapılanması remodelling olarak adlandırılan karakteristik değişiklikler olmaktadır. Anjiogenez ve mikrovasküler değişiklikler dokudaki remodellingin önemli bir kısmından sorumludur. Bu çalışmanın amacı astımlı çocuklarda inflamasyon, anjiogenez ve remodellingde önemli rolleri olan serum Angiopoietin-1, Angiopoietin-2, Vascular Endothelial Growth Factor ve Tumor Necrosis Factor-α düzeylerinin değerlendirmesi, hastaların demografik özellikleri, hastalık süresi ve solunum fonksiyon test parametreleri ile ilişkilerinin belirlenmesidir. Çalışmamızda yaşları 6-16 yaş arasında değişen hafif veya orta persistan astım tanısıyla izlenen 40 çocuk (20 erkek, 20 kız) ile 32 sağlıklı çocuk (15 erkek, 17 kız) iki grupta incelendi. Astımlı çocuklar en az üç aydır inhale steroid kullanmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory disorder of airways. Chronic inflammatory response within the airways of asthmatics is associated with structural changes termed airway remodeling. Angiogenesis and microvascular remodelling is responsible for important part of remodelling. The aim of our study is to evaluate serum Angiopoietin (Ang) -1, Ang-2, Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Tumor Necrosis Factor (TNF)-α values which have important roles in inflammation, angiogenesis and remodelling in asthmatic children. We also aimed to document correlations between demographic features, duration of asthma and pulmonary function test (PFT) parameters. Randomly selected 40 children (20 male and 20 female, age; 6-16 years) with mild or moderate asthma and 32 healthy children (15 male and 17 female, age 6-16 years) enrolled in the study. All asthmatics had been using inhaled steroids at least three months.