Relationships of safety climate and organizational citizenship behaviors in aerospace industry in Turkey
Türkiyede havacılık ve uzay endüstrisinde örgütsel vatandaşlık davranışları ve güvenlik iklimi ilişkisi
- Tez No: 538738
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DEMİREL, DR. MURAT CAN OCAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kavramı, özellikle sanayileşme ile birlikte tüm dünyada son derece önem kazanmıştır. Türkiye'de ise iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yasal düzenlemelere rağmen, meslek hastalıkları ve iş kazaları artarak devam etmektedir. Meslek hastalıkları ve iş kazalarında yaşanan artışların temel sebeplerinden bir tanesi, güvenlik ikliminin yetersiz olmasıdır. Bu çalışmanın genel amacı, Türkiye'de havacılık ve uzay endüstrisinde, örgütsel vatandaşlık davranışları ve güvenlik iklimi ilişkisini incelemektir. Bu çalışmada takip edilen araştırma metodolojisi iki ana aşamayı içermektedir. İlk aşamada, kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır ve hedef çalışma alanı belirlenmiştir. İkinci aşamada veri toplama, verilerin istatistiksel analizi ve elde edilen sonuçların yorumlanması yoluyla nicel araştırmalar yapılmıştır. Ankete katılan çalışanlar, 7267 çalışanı bulunan bir havacılık ve uzay şirketindeki 400 personel olarak belirlenmiştir. Anketlerin uygulanacağı çalışanlar belirlenirken, tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 ve IBM SPSS Amos 21 programlarında analiz edilmiştir. Araştırmaya göre; havacılık ve uzay endüstrisinde yer alan şirkette örgütsel vatandaşlık davranışları ve güvenlik iklimi arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With industrialization the concept of occupational health and safety has gained enormous importance all over the world. Despite legal regulations in the field of occupational health and safety in Turkey, occupational diseases and work accidents continue to increase. One of the main reasons of the increases about occupational diseases and work accidents is the inadequacy of safety climate. The main aim of this research study is to investigate relationships of organizational citizenship behaviors and safety climate in aerospace industry in Turkey. Research methodology followed in this study entails two main stages. In the first stage, comprehensive literature survey was conducted and target workplace was selected. In the second stage, quantitative research was conducted through data gathering, statistical analysis of the data, and interpretation of the obtained results. Number of employees who participated in the survey was determined to be 400 out of 7267 employees in an aerospace company. Stratified sampling method is used to determine the employees. The data are analyzed in IBM SPSS Statistics 22 and IBM SPSS Amos 21 programs. According to the research, it was seen that organizational citizenship behaviors positively affected the safety climate in the researched company which takes part in the aerospace industry. Although there are many different studies on safety climate and organizational citizenship behavior, comprehensive studies that deal with both concepts as holistic are very few. The main novelty of this thesis study is that it clarifies the relationship between safety climate and organizational citizenship behavior extensively for the first time.