İshal etiyolojisinde bakteriyel etkenlerin ve enterotoksinlerin araştırılması
Investigation of bacterial agents and enterotoxins in the etiology of diarrhea
- Tez No: 538747
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bakteriyel gastroenteritler, birçok etken ve etkenlere ait çeşitli enterotoksinler tarafından oluşabilen, özellikle de çocukluk yaş grubunda sık rastlanan klinik tablolardır. Salmonella, Campylobacter, toksijenik Escherichia coli suşları en sık rastlanan bakteriyel patojenlerdir. Bu çalışma laboratuarımıza gaita kültürü amacıyla gönderilen örneklerden ishal etkeni olabilecek patojenler ve rutin testlerde araştırılması henüz yaygınlaşmamış olan toksijenik E.coli izolatlarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden ve Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın-Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden Kasım 2017-Kasım 2018 tarihleri arasında laboratuara kültür amacıyla gönderilen gaita örnekleri ile yapıldı. Gaita örnekleri seçici besiyeri olarak selenit F besiyerinde muamele edildikten sonra, ayırt edici olarak, %5 koyun kanlı agar, EMB agar, XLD agar ve Campylobacter agara subkültürleri yapıldı. Patojen olarak değerlendirilen bakterilerin tanımlanması konvansiyonel yöntemler ve Maldi-Tof MS (Becton Dickinson, ABD) kullanılarak yapıldı. E. coli saptanan örneklerde aglütinasyon testi ile ETEC-LT (MKL Diagnostics, İsviçre) araştırıldı. Hemorajik nitelikteki gaita örneklerinde saptanan E. coli izolatlarından aglütinasyon testleri ile EHEC (E. coli O157:H7 serotipi (BD, USA)) araştırıldı. Çalışmanın yapıldığı süre içerisinde 240 hastaya ait gaita kültür örnekleri incelendi. Hastalar 3 ay-92 yaş aralığında olup hastaların 69 (%28.75)'u erişkin (≥16 yaş), 171 (%71.25)'i çocuk hastalardı. Cinsiyet dağılımı olarak 98 (%40.8)'i kadın, 142 (%59.2)'si erkek olarak bulundu. Hastaların 30 (%12.5)'unda ETEC, 14 (%5.8)'ünde Salmonella spp. saptandı. Salmonella ve ETEC izolasyonu sırasıyla erişkin hastalarda 8 (%11.6) ve 6 (%8.7), çocuk hastalarda 6 (%3.5) ve 24 (%14) olarak bulundu. Hemorajik nitelikteki 17 (%7.1) gaita örneğinde E. coli O157:H7 serovarı araştırıldı. Örneklerin hiçbirinde EHEC ve Campylobacter spp. izolatı saptanmadı. Erişkinlerin 55 (%79.7)'inde ve çocukların 141 (%82.5)'inde bakteriyel bir patojen saptanmadı. Gastroenteritler özellikle çocukluk yaş grubunda sık rastlanan klinik tablolardır. Bakteriyolojik etkenlerin saptanmasında kültür önemli olmakla birlikte özellikle E. coli'nin toksijenik formlarının tanımlanmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Bacterial gastroenteritis are clinical tables frequently encountered especially in childhood age group that exist by enterotoxins belongs to lots of agents Salmonella, Campylobacter, toxigenic E.coli strains are the most frequently encountered bacterial pathogens. This study was conducted to research the pathogenes that may cause diarrhea and toxigenic E.coli isolates which are not researched prevalently with routin tests. The study was carried out with gaita samples sent to the laboratory with the aim of culture from Gaziantep University Medical Faculty Hospital, Gaziantep Cengiz Gökçek Gynecology and Child Diseases Hospital between November 2017-2018. Gaita samples subcultered to 5% sheep blood agar, EMB agar, XLD agar and Campylobacter agar as distinctive after treatment in selective selenite F agar. The identification of the bacteria considered as pathogens were made by conventional methods and Maldi-Tof MS (Becton Dickinson, USA). ETEC-LT (MKL Diagnostics, Switzerland) was investigated with agglutination test in samples that E.coli detected. EHEC (E. coli O157:H7 serotype (BD, USA)) was investigated with agglutination tests in E.coli isolated determined in hemorrhagic gaita samples. During the study period gaita samples belongs to 240 patients were examined. The age of the patients was 3 months-92 year; 69 (28.75%) of these adult (≥16 age), 171 (71.25%) were child. 98 (40.8%) of the patients were female, 142 (59.2%) were male. While ETEC was detected in 30 (12.5%) of the patients, Salmonella spp. was detected in 14 (5.8%) patients. Salmonella and ETEC isolation found respectively in adult patients as 8 (11.6%) and 6 (8.7%); 6 (3.5%) and 24 (14%) in child patients. E. coli O157:H7 serotype was investigated in 17 (7.1%) hemorrhagic gaita samples. EHEC and Campylobacter spp isolates were not detected in any of the samples. Bacterial pathogen was not detected in 55 (79.7%) of the adults and in 141 (82.5) of the children. Gastroenteritis are clinic tables especially encountered in childhood age group. However the culture is important in detection of bacteriologic agents, we think that the identification of toxigenic E.coli forms will be useful.