Balya Orman İşletme Şefliği (Balıkesir) karayosunu florası
The moss flora of Balya Sub-district Directorate (Balikesir) of forestry
- Tez No: 538764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT URSAVAŞ, DOÇ. DR. MEVLÜT ALATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, 2016-2017 yılları arasında Balya (Balıkesir) Orman İşletme Şefliğinin karayosunu florası araştırılmıştır. Balya Orman İşletme Şefliğinden toplanan 288 karayosunu örneğinin incelenmesi sonucu; 22 familya ve 54 cinse ait, 103 tür ve tür altı takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 18'i B6 karesi, 10 tanesi ise Balıkesir ili için yeni kayıttır. Takson sayısı açısından en zengin beş familya; Brachytheciaceae (22), Pottiaceae (19), Grimmiaceae (10), Bryaceae (8) ve Orthotrichaceae (7)'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the moss flora of Balya Sub-district Directorate (Balıkesir) in Turkey. Were investigated between the years of 2016-2017. As a result of examination of two hundred eighty-eight moss samples, which collected from Balya Sub-district Directorate, were examined 22 families, 54 genera, 103 taxa species or subspecies. According to Henderson (1961) grid system, 18 of these taxa are B6 squares and 10 are new record for Balıkesir. In terms of taxa number, the riches five families are; Brachytheciaceae (22), Pottiaceae (19), Grimmiaceae (10), Bryaceae (8), Orthotrichaceae (7).