Implementing a web-based application and designing database for Turkish Airport Operational Database (AODB)
Türk havalimanı operasyonel veritabanı için veritabanı tasarlanması ve web-tabanlı uygulama geliştirilmesi
  1. Tez No: 538763
  2. Yazar: ALATTİN ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ HAKAN MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Havaalanı Operasyonel Veritabanının (AODB) tasarlanması ve bu veritabanını kullanan Web tabanlı uygulamalar geliştirilmesi konusunda bir kılavuz olması için tasarlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, bir havaalanındaki operasyonlar ile ilgili temel bilgileri sunmak, bu operasyonların birbirleriyle olan ilişkilerini göstermek, AODB'nin nasıl tasarlanacağını göstermek, Web tabalı bir AODB uygulamasının nasıl geliştirileceğini adım adım göstermek, AODB ve AODB uygulamalarının Birlikte Karar Alma (CDM) uygulamaları için olan önemini göstermek ve AODB uygulamalarının havaalanı operasyonları için faydalarını analiz etmektir. Bu çalışmada ayrıca örnek bir AODB uygulaması da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is designed to be a guide for designing an Airport Operational Database (AODB) and developing Web-based applications using AODB. The purpose of the study is to give background information about Operations in an Airport, how these operationes are connected to eachother, to guide how an AODB is designed, to show how to develop a Web-base AODB application step by step, to show the importance of AODB and its applications for Collaborative Decision Making (CDM) applications, and to analyze the benefits of AODB applications to airport operations. This study also provides an example application on AODB.