Büyük endüstriyel tesislerde alt işveren iş sağlığı ve güvenliği denetim sistemi kurulması ve uygulaması
The establishment and application of the sub-employerhealth and safety audit system in big industrial facilities
- Tez No: 538845
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmadaki amaç büyük endüstriyel tesislerin çatısı altında kurulan asıl işveren – alt işveren ilişkisini iş sağlığı ve güvenliği açısından incelemek, hukuki gerekliliklerin yerine getirildiği daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sunmaktır. Çalışma içerisinde asıl işveren – alt işveren ilişkisi kurulan durumlarda iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesinde asıl işverenin, alt işverenin yaptığı iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını denetlemesi, bu denetlemeyi hangi konular üzerinde yapması gerektiği anlatılmaktadır. Asıl işverenin yılda en az yapacağı 4 denetleme, iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerindeki durumu sayısal veriler ile ortaya koyacaktır. Çalışma kapsamında model olarak alınan asıl işveren ve ona bağlı olan 5 alt işveren üzerinde 2017 yılında yapılan denetim anlatılmıştır. Birçok otorite tarafından asıl işveren alt işveren ilişkisi hala tartışma konusu olarak devam ederken, bu çalışma yasal sorumluluk ve güvenli çalışma ortamı oluşturulması hakkında bir model ortaya koymaktadır. Yapılacak denetimler sürdürülebilir hale getirilmelidir. Unutulmamalıdır ki hem asıl işverenin hem de alt işverenin çalışma alanlarında oluşabilecek tehlike ve riskler aynı çatı altında bulunan tüm çalışanları etkileyebilir. Çalışmada anlatılan sistem ve diğer sistemler ile proaktif bir yaklaşım sergileyerek daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the main employer- sub-employer relationship established under the roof of large industrial facilities in terms of occupational health and safety and creation of a healthy and safe working environment where legal requirements are fulfilled. The main employer-sub-employer-related situations in the establishment of occupational health and safety activities in the implementation of the actual employer, the subcontractor's occupational health and safety studies to supervise the work, which should be done on the issues of control. Four audits to be made by the principal employer at least annually will reveal the situation in occupational health and safety activities with numerical data. This study, in 2017, the audit conducted on the main employer and five subcontractors connected to it is explained. While the main employer sub-employer relationship by many authorities continues as a matter of debate, this study reveals a model about the creation of legal responsibility and safe working environment. The audits should be made sustainable. It should not be forgotten, the risks that may occur in the working areas of both employer and sub-employer can affect all employees under the same roof. by providing a proactive approach to the system described in the study, healthier and safer working environment will be provided.