İş organizasyonlarında müziğin bireyin davranışları üzerindeki etkisi
The impact of music on the behaviour of individuals for business organizations
- Tez No: 538846
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez araştırması müzik ve iş organizasyonlarını inceleyen disiplinler arası bir çalışmadır. Müzik hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır, müzik dünya sakinleri için evrensel bir dil haline gelmiştir ve hiç kimse bu yeni dilin güçlü etkilerini inkar edememektedir. Bu çalışma var olan literatüre önemli katkılar sağlamıştır. Bu araştırma bireyin davranışı, üretkenliği, yeniliği, yaratıcılığı, maliyet verimliliğini arttırmak ve iş tatminini arttırmak için müziğin nasıl kullanılabileceğini açıklamayı amaçlamıştır. Bu çalışmanın odak noktası, müziğin iş organizasyonu ile çalışanların davranışları üzerindeki etkileridir. Müziğin duygu ve duyular üzerindeki etkisi gözlemlendiğinde, müziğin bireyin ruh halini değiştirebildiği görülmüştür. Ruh halinin değişimi doğrudan deneyimler ve duygularla ilgilidir. Bu çalışmada, müzik dinlemenin bireyin saldırganlığını azaltılması ve davranışları üzerindeki etkisi, toplumla kaynaşması, ayrıca çalışan bireylerin davranışları ve üretkenlikleri üzerindeki etkisinin tartışıldığı diğer çalışmalardan da söz edilmiş ve bazıları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is an interdisciplinary study that examines the research and discourse and music and business organizations, music is the essential part of our life now. It becomes the universal language for all the inhabitants of this world and no one can deny the powerful effects of music in this new era the present study has a significant contribution to the existing literature with its contribution in the form of the impact of the music on the behaviour of the individual. This study aimed how music can be used as an intervention to improve productivity, innovation, creativity, and cost efficiency and increase job satisfaction. The focus of the present study is only on the impact of music on the behaviour of employees in the business organization. Music has observed to be a language of emotions and feelings. The musical power can alter anyone's mood the modification of mood is directly related to the experiences and the related feelings. This study focused on the effect of listening to music on the behaviors of individual and decreasing the aggressiveness, the ability to merging with society, also some of those studies arguing about the effect of listening to music on the behaviors and productivity of the employees, because most of the senior management doesn't believe in the importance of music in increasing the productivity. Furthermore, it's so rare to find researchers that research about different dimensional influences impacting on the behaviours and job performance especially the Arabic counters. Therefore, the importance of this research comes from the fact that the researcher is going to study the musical influences and the behaviours and performance of the employees and students of the higher institute for music studies, in the city of Tripoli, Libya. The results of study proved that sad music, happy music, and Islamic music events have a significant effect on the behaviours of individuals.