Edirne merkez ilçede yaşayan 15-49 yaş kadınların üreme sağlığı durumu
The reproductive health status of 15-49 aged women in provincial center of Edi̇rne
- Tez No: 538885
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TOKUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma ile Edirne Merkez İlçede yaşayan kadınların üreme sağlığı ile ilgili bilgilerinin ve üreme sağlığı durumlarının (doğurganlık özellikleri, aile planlaması yöntem kullanımı vb.) ve üreme sağlığı ile ilgili hizmetleri kullanma durumlarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışma, tanımlayıcı bir araştırmadır. P= 0.47, GA=%95, d=0.05 alınarak örnek büyüklüğü 395 olarak hesaplanmıştır. Merkez ilçe mahalle nüfuslarına göre ağırlıklandırılarak seçilen 395 kadına yüz yüze görüşerek anket uygulanmıştır. Görüşmelerde, araştırmacılarca literatürden yararlanılarak geliştirilen, katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini, üreme sağlığı bilgileri, doğurganlık özellikleri ve son gebeliği ile ilgili bilgileri sorgulayan anket formu kullanılmıştır. Değerlendirmeler IBM SPSS Ver 22.0 paket programı kullanılarak, tanımlayıcı istatistiklerle yapılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 34.8±8.1'dir. Edirne Merkez İlçe'de yaşayan kadınların en küçük ilk evlenme yaşı 14'tür. % 33.4'ü ilk evliliklerini 15-19 yaş aralığında yapmışlardır. 10 kadından yaklaşık 3'ünün ilk gebelik yaşı 20'nin altındadır. Araştırmamızda kadınların % 1.8'i ilk cinsel ilişkini 12-15 yaşında yaşamıştır. Yine bulgularımıza göre Edirne'de yaşayan kadınların tamamına yakını evliliğe, gebeliğe ve gebeliğin sonlandırılmasına çiftlerin ortak karar vermesi gerektiğini düşünmektedirler. Kadınların gebelik konusundaki bilgi düzeyi yetersizdir ve muhtemelen bu bilgisizliğin de katkısıyla riskli gebelikler yaşanmaktadır. Kadınların yalnızca % 43'ü modern bir yöntem kullanmakta ve geri çekme yöntemi yaygın kullanılmaktadır. Son beş yılda canlı doğum yapmış olan kadınların % 86'sının gebelikleri boyunca yeterli DÖB aldıkları belirlenmiştir. Araştırmamızda saptadığımız doğumların tamamı hastanelerde, sağlık personeli yardımıyla gerçekleşmiştir. Kadınların tamamı ilk 24 saatte DSB aldıklarını, % 91.3'ü doğumdan 2 hafta sonra tekrar izlem için sağlık kuruluşuna gittiğini belirtmiştir. Edirne merkez ilçedeki 15-49 yaş grubu kadınların % 13.4'ü en az bir kez kürtaj deneyimi yaşamıştır ve son beş yıl içinde gerçekleşen gebeliklerin % 8'i istemli düşükle sonlanmıştır. Edirne Merkez İlçede yaşayan 15-49 yaş kadınların üreme sağlığı bilgisi yeterli değildir, kadınlar için üreme sağlığı ve cinsel eğitim programları hazırlanmalıdır. Gebelik ve doğum ile ilgili ve AP hizmetleri ile ilgili danışmanlık hizmetleri herkesin erişebileceği ve karşılayabileceği biçimde planlanmalıdır. Birinci basamak sağlık kuruluşları ve hastanelerde kapsamlı AP hizmetleri verebilecek birimler kurulmalıdır. En etkin öneri ise, kadının statüsünün yükseltilmesidir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to determine the reproductive health knowledge and reproductive health status (fertility characteristics, family planning method usage etc.) and the usage of reproductive health related services of women living in Edirne Provincial Center. The study is a descriptive study. As P = 0.47, GA = 95%, d = 0.05, the sample size was calculated 395. 395 women were interviewed by face-to-face questionnaires. In the interviews, a questionnaire which was developed by using the literature by the researchers and asked the socio-demographic characteristics of the participants, reproductive health information, fertility characteristics and information about the last pregnancy was used. Evaluations were performed using descriptive statistics with IBM SPSS Ver 22.0 package program. The mean age of women was 34.8 ± 8.1. The average age of first marriage is 14 years for women living in Edirne Merkez District. 33.4% of them made their first marriages between 15-19 years of age. Approximately 3 out of 10 women have a gestational age below 20 years. In our study, 1.8% of women experienced their first sexual relationship at the age of 12-15. According to our findings, almost all of the women living in Edirne think that couples should make a joint decision on marriage, pregnancy and termination of pregnancy. Women's knowledge about pregnancy is insufficient, and this is probably due to this ignorance and risky pregnancies. Only 43% of women use a modern contraceptive method and the method of withdrawal is widely used. It has been determined that 86% of women who have had a live birth in the last five years have received enough ANC during their pregnancy. All of the deliveries we detected in our study were performed in hospitals with the help of health personnel. All of the women stated that they had received PNC in the first 24 hours, 91.3% had gone to the health institution for a follow-up 2 weeks after birth. 13.4% of women in 15-49 age group in the central district of Edirne experienced at least one abortion experience and 8% of pregnancies in the last five years ended with voluntary abortion. The reproductive health knowledge of women aged 15-49 living in Edirne is not enough, reproductive health and sexual education programs should be prepared for women. Counseling services related to pregnancy and childbirth and FP services should be planned in a way that is accessible to everyone. Units that can provide comprehensive FP services should be established in primary health care facilities and hospitals. The most effective proposal is to increase the status of women.