Sokak sağlıklaştırma çalışmalarında süreçlerin Karabük Safranbolu-Eskişehir Odunpazarı örnekleri üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of processes in Karabük Safranbolu-Eskisehir Odunpazari examples in street rehabilitation studies
  1. Tez No: 538918
  2. Yazar: YAPRAK ÖZBOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Geçmişin bilgi birikimini, kültürel mirasını ve bu mirasın hayat bulduğu doğayı, varoluşumuzun devamlılığı ve gelişimi için korumak zorundayız. Tarihi kentsel dokuların değişen çağın ihtiyaçlarını işlevsel ve yapısal olarak karşılayamayacak hale gelmesinin önüne geçmek ve kültürel mirasımızı günümüz gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde yaşatmak ve sürdürülebilmesini sağlamak için koruma yönteminin özenle seçilmesi gerekmektedir. Sokak sağlıklaştırması bu bağlamda hızlı ve etkili bir yöntem olmakla beraber tek yapı bazında yapılan onarım ve restorasyon çalışmalarına göre daha yüzeysel bir müdahale biçimidir. Fakat bölgede koruma bilincinin oluşması, bölgenin değer kazanması, sorunlu yapıların tespiti ve müdahalesi açısından ilk ve önemli bir adımdır. Çalışma kapsamında seçilen örnek alanlar olan Safranbolu ve Odunpazarı üzerinden sokak sağlıklaştırma çalışmalarında yaşanan süreçlerin, karşılaşılan sorunların, kullanıcıların bu süreçlerle ve tarihi çevreyle olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sokak sağlıklaştırma süreçlerine tanık olmuş, sağlıklaştırma sürecine müdahil olmuş kişi ve kurum temsilcileriyle röportaj yapılmış ve mevcut kullanıcıların yapılan çalışmalar hakkındaki farkındalıkları ve memnuniyetleri yapılan anket çalışması ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We have to protect the knowledge of the past, its cultural heritage and the nature in which this heritage comes into existence for the continuity and development of our existence. The protection method must be carefully chosen in order to prevent the historical urban tissues from being able to meet the needs of the changing era in a functional and structural way and sustain our cultural heritage in a way that can meet today's needs. Street rehabilitation is a fast and effective method in this respect, but it is a more superficial way of intervention than restoration and restoration works on the basis of single structure. However, the formation of conservation awareness in the region is a first and important step in terms of the appreciation of the region, detection and intervention of problematic structures. The aim of this study is to evaluate the problems encountered in street rehabilitation studies, the problems encountered and the relation of the users with these processes and historical environment through Safranbolu and Odunpazarı. An interview was conducted with people who had witnessed street rehabilitation processes, who had been involved in the process of rehabilitation, and the awareness and satisfaction of existing users about the studies were determined by a survey.