Lysimachia savranii (Primulaceae) Başköse & Keskin üzerine morfolojik, anatomik ve ekolojik bir araştırma
A morphological, anotomical and ecological investigation on Lysimachia savranii Başköse & Keskin (Primulaceae)
- Tez No: 538956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Susuz Dağı (Adana: Karaisalı)'ndan yakın zamanda tanımlanan Lysimachia savranii (Susuz kargaotu) türünün morfolojik, anatomik ve ekolojik özellikleri ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Morfolojik çalışmada; bitkinin vejetatif ve generatif organları değerlendirilmiştir. Anatomik inceleme, kök, gövde ve yapraktan alınan kesitler üzerinde yapılmıştır. Türün yayıldığı alanın toprak yapısı, iklimsel özellikleri ve birlikte yaşadığı diğer türler ekolojik araştırma ile belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda Lysimachia savranii'nin morfolojik, anatomik ve ekolojik özellikleri ilk kez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological, anatomical and ecological characteristics of Lysimachia savranii (Susuz kargaotu), recently identified from Susuz Mountain (Adana: Karaisalı), were investigated in a detail. For morphological study, vegetative and generative organs of the plant were evaluated. Anatomical examination was carried on the sections taken from root, stem and leaf. The soil structure and climate characteristics of the area where the species spreads and other species which are live with together the species were determined by ecological investigation. As a result of this research, the morphological, anatomical and ecological characteristics of Lysimachia savranii were determined for the first time.