Sandviç kompozitlerin onarım parametrelerinin incelenmesi
The investigation of the repair parameters of sandwich composites
  1. Tez No: 539026
  2. Yazar: VOLKAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada sandviç kompozitlerin onarım parametrelerindeki değişimin tamir sonrası mukavemete olan etkileri nümerik ve deneysel olarak incelenmiş, sonraki aşamada ise bu parametreler sabit tutularak tamir sonrası mukavemet değerlerini artırmaya yönelik yeni yama tipi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yama yöntemlerinde temel yaklaşım, sandviç kompozitin hasarlı kısmının iç yüzeyine kompozit yapının bütünlüğünü bozmayacak şekilde fiber takviyesi yapılması ve yapılacak tamir işleminin kolay uygulanabilir olması olmuştur. Çalışma sonucunda sandviç kompozitlerin onarım parametrelerinin tamir sonrası mukavemete etkileri tespit edilmiş, yama kalınlığı ve bindirme uzunluğunun malzeme mukavemetine etkileri deneysel ve nümerik olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak geliştirilen yeni yama yöntemleriyle tamir sonrası malzeme mukavemetinin önemli ölçüde arttırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of change in repair parameters of sandwich composites on post-repair strength were investigated numerically and experimentally. Afterwards, new patch type studies were performed to increase the strength values after repair by keeping these parameters constant. The main approach in the patch methods to be developed is to make fiber reinforcement in the inner surface of the sandwich composite damaged part so as not to disrupt the integrity of the composite structure and to make the repair process easy to apply. As a result of the study, the effects of repair parameters of sandwich composites on the materials post-repair strength were determined and the effects of patch thickness and overlap length on material strength were shown experimentally and numerically. Finally, with the new developed patch methods, the material post repair strength is significantly improved.