Parasetamol-indüklü hepatotoksisite modelinde borun eser element düzeyine etkisi
Effect of boron on trace element level in paracetamol-induced hepatotoxicity model
- Tez No: 539029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARABAĞ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda dokulardaki oksidan/antioksidan sistemi koruma ve glutatyon depolarını artırma özellikleri olan borun, kullanımı yaygın ve yüksek dozlarda hepatotoksik hasara yol açtığı bilinen parasetamolün olumsuz etkilerini azaltmadaki etkinliğini ve antioksidan rolünü araştırdık. Bunun için parasetamol indüklü hepatotoksisite modeli oluşturarak borun eser element seviyesindeki etkinliğine bakıldı. Çalışmamızda kullanılan deney hayvanları yedi gruba ayrıldı: kontrol, 2 g/kg parasetamol, 2 g/kg parasetamol + 50 mg/kg borik asit, 2 g/kg parasetamol + 100 mg/kg borik asit, 2 g/kg parasetamol + 200 mg/kg borik asit, 2 g/kg parasetamol + 140 mg/kg N-asetilsistein (NAC), 200 mg/kg borik asit. Yapılan ölçümler sonucu serum parasetamol grubu aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT) düzeyleri ve doku örneklerinden yapılan analiz sonucu protein karbonil (POC), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) seviyeleri artmış, bor verilen gruplarda ise anlamlı bir azalma gözlemlenmiştir. Parasetamol grubu protein tiyol (-SH), total antioksidan seviye (TAS) ve eser element düzeylerinde düşme görülürken bor gruplarında anlamlı bir artış olmuştur. Sonuç olarak, bor takviyesi yapılarak, parasetamolün oksidan/antioksidan dengesine yaptığı hasarın azaldığını gözlemledik ve borun farklı parametlere yaptığı etkilerden yola çıkarak antioksidan özellik gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the efficacy and antioxidant role of boron, which has the characteristics of protecting the oxidant / antioxidant system in tissues and increasing the glutathione depots, in reducing the negative effects of paracetamol which is known to cause widespread and high doses of hepatotoxic damage. For this purpose, paracetamol induced hepatotoxicity model was determined and the efficacy of boron on trace element level was investigated. The experimental animals used in our study were divided into seven groups: Control, 2 g/kg paracetamol, 2 g/kg paracetamol + 50 mg/kg boric acid, 2 g/kg paracetamol + 100 mg/kg boric acid, 2 g/kg paracetamol + 200 mg/kg boric acid, 2 g/kg paracetamol + 140 mg/kg N-acetylcysteine, 200 mg/kg boric acid. As a result of the measurements, serum paracetamol aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT) levels and analysis of tissue samples as a result of protein carbonyl (POC), total oxidant level (TOS) and oxidative stress index (OSI) levels increased, boron given groups significant decrease was observed. Paracetamol group protein thiol (P-SH), total antioxidant level (TAS) and trace element levels decreased while there was a significant increase in boron groups. As a result, we observed that the damage caused by the paracetamol to the oxidant / antioxidant balance decreased with boron supplementation and it can be said that the boron exhibits antioxidant properties based on its effects on different parameters.