Asetaminofenin (parasetamol) analitik ve elektroanalitik incelenmesi
Electroanalytical and analytical investigation of acetaminophen (paracetamol)
- Tez No: 11066
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BİRYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
74 6. ÖZET : Asetaminofen'in (Parasetamol) Analitik ve Elektroanalitik İncelenmesi : Bu çalışmada asetaminofen'in elektroanalitik davranışı platin, karbon ve pirolitik grafit elektrotlar kullanarak voltametrik yöntemle incelendi. Asetaminofen'in değişik konsantrasyonlarını içeren çözeltilerden elektro- kimyasal ön işlem uygulanmış platin, mekanik ön işlem uygulanmış karbon ve pirolitik grafit elektrotlar kullanılarak kaydedilen voltamogramlar, asetamino fen'in voltametrik tayini için en uygun koşulların 10 mV/s tarama hızı, 0,5 N H2SO4. destek elektroliti olduğunu göstermiştir. Asetaminofen için pik akımı- -4-3 konsantrasyon arasındaki lineer ilişki 1.10 -4 - 1.10 -3 M konsantrasyon aralı ğında elde edilmiştir. Bu da reaksiyonun difüzyon kontrollü olduğunu ve kanti- tatif tayinin bu yöntemle yapılabileceğini göstermiştir. Bu voltametrik yöntem aynı zamanda Türkiye'deki asetaminofen içeren tablet şekillerinin kantitatif tayini için uygulanmıştır. Voltametrik sonuçlar, USP XXI'de asetaminofen tabletleri için önerilen spektrofotometrik olarak elde edi len sonuçlarla istatistiksel olarak karşılaştırıldığında aralarında fark olmadığı saptanmıştır. Ancak spektrofotometrik yöntemin pek çok ayırma basamağı içer diği, oysa voltametrik yöntemin basit bir ayırmadan sonra tabletlere uygulana bileceği gösterilmiştir. Karbon ve pirolitik grafit elektrotlarla zayıf tekrar edilebilir sonuç lar gözlenmiştir. Bu durum yetersiz ön işlemden ileri gelmiş olabilir. Fakat Q testi uygulanarak, uygun değerler seçildiği zaman elde edilen verilerin regresyon analizi sonuçları yeterli duyarlığa sahiptir. Bu durum, bu elektrotlarla ancak uygun bir ön işlem bulunduğu taktirde asetaminofen'in kantitatif analizinin yapılabileceği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
75 7. SUMMARY : Elect roanalytical And Analytical Investigation Of Acetaminophen (Paracetamol) : İn this study the elect roanalytical behaviour of acetaminophen have been investigated by voltammetric method using platinum, carbon and pyrolytic graphite electrodes. The voltammograms recorded in solutions containing various amounts of acetaminophen using elect rochemically pretreated platinum, mechanically pretreated carbon and pyrolytic graphite electrodes revealed that the most favourable conditions for voltammetric determination of acetaminophen are 10 mV/s scan rate and 0,5 N H-SO. as supporting elect rolite.The linear rela tions between peak currents and concentrations have been obtained in the con- -4 -3 cent rations range of 1.10 - 1.10 M for acetaminophen showing the reaction is diffusion controlled and the quantitative determination can be made by this method. This voltammetric method have also been applied to the quantitative analysis of the tablet forms of the acetaminophen containing drugs in Turkey. When the voltammetric results have been statistically compaired with those obtained by spectrophotometrically suggested for acetaminophen tablets in USP XXI there have been observed no remarkable difference. It has been shown the spectrophotometric method containes time consuming many extraction steps but the proposed voltammetric method can be applied to the pharmaceutical forms after only a simple extraction. The results obtained with carbon and pyrolytic graphite electrodes showed poor reproducibilitiy. This may be because of the unsatisfactory pretre- atetment of the electrodes. But when the proper curves were choosen by applying Q test the results of the regression analysis are quite satisfactory. This means that these electrodes can be used for quantitative analysis of acetaminophen if a suitable pretreatment procedure will be found out.