Development of an it-based tool for portfolio assessment and management for construction companies
İnşaat şirketleri için bilgisayar destekli bir portföy değerlendirme ve yönetim aracının geliştirilmesi
- Tez No: 539082
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, DOÇ. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 599
Özet
İnşaat sektöründeki gelişme, inşaat şirketlerinin çoğunun genellikle eş-zamanlı olarak yürütülen, eskisinden daha karmaşık projeler üstlenmesini sağlamıştır. Bu nedenle, şirketlerin proje yönetimi alışkanlıkları, çoklu-projelerin etkili yönetimini desteklemeyebilir. Proje portföy yönetimi yaklaşımı, sınırlı kaynaklar altında stratejik hedeflerin gerçekleştirilmesinde başarılı olmak için aynı hedeflere hizmet eden farklı projeleri koordine ve kontrol etme gereksinimlerini karşılamak için önerilmiştir. Proje portföy yönetimi kapsamlı bir çok-kriterli değerlendirme süreci gerektirdiğinden, portföy seviyesinde karar vermeyi kolaylaştıracak araçlar ve yöntemler gereklidir; ancak, inşaat sektöründe bu ihtiyaca cevap veren sınırlı çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, inşaat şirketleri için projelerini bir portföyün parçası olarak yönetebilmelerini ve portföy düzeyinde analiz yapabilmelerini sağlayacak kullanışlı bir karar destek aracının geliştirilmesini amaçlamaktadır. Proje portföy yönetimi ile ilgili literatür taraması ve Türkiye temelli inşaat şirketi çalışanları ile yapılan keşif çalışmaları sonucunda belirlenen gereksinimler doğrultusunda bir araç (COPPMAN) geliştirilmiştir. Araç, proje bilgisini kaydetme ve kullanma, ilişkileri göz önünde bulundurarak portföylerin analizini yapma, şirketin stratejik hedefleri göz önünde bulundurularak en iyi portföyün seçilmesini sağlama ve alternatif senaryoların görsel sunumunu sağlayarak karar vermeyi kolaylaştırabilme yeteneğine sahiptir. Aracın kullanılabilirlik testi ve bir inşaat firmasında gerçek proje portföyü ile vaka çalışması ile geçerliliği sınanmıştır. COPPMAN özellikle orta ve büyük ölçekli inşaat şirketlerin çoklu-projelerin efektif yönetilmesini sağlayarak uluslararası pazarda rekabet avantajı kazanmasını sağlayacak portföy yönetimi perspektifini benimsemesinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Development in the construction industry has leaded most of the construction companies to undertake more complex projects than before, which are generally executed concurrently. Therefore, project management routines of the companies may not support effective management of multi-projects. Project portfolio management approach has been suggested to meet requirements for coordinating multi-projects to meet strategic objectives under limited resources. Since project portfolio management requires a comprehensive multi-criteria evaluation process, tools and methods to facilitate decision-making at the portfolio level are needed; however, there have been limited studies responding to this need in the construction industry. This study aims development of a practical decision support tool for construction companies to enable them manage their projects as a part of a portfolio and conduct analysis at the portfolio level. A tool (COPPMAN) has been generated based on the requirements identified through literature survey on project portfolio management and explorative studies with construction company professionals in Turkey. It is capable of capturing and utilizing project knowledge, conducting analysis of portfolios considering interdependencies, enabling selection of the best portfolio considering strategic objectives of the company and facilitating decision-making by providing visual representations of alternative scenarios. The tool has been validated by usability testing and case study with a portfolio of real projects in a construction company. COPPMAN may be beneficial in adoption of portfolio management perspective for especially medium and large-sized construction companies resulting in competitive advantage in international markets by effective management of multi-projects.