Eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of educational supervisors' attitudes towards theories of educational supervision
  1. Tez No: 885046
  2. Yazar: KÜBRA NUR ÖZERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TOPRAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu araştırmanın amacı, ardışık iki hedefi içermektedir. Birincisi,“Eğitim Denetmenlerinin Eğitim Denetimi Kuramlarına”yönelik tutumlarını saptamaya uygun geçerli ve güvenilir bir ölçek bataryası (ölçme aracı) geliştirmek; ikincisi ise geliştirilen bu araç yoluyla eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına yönelik tutumlarını ortaya koymak ve demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Nicel araştırma kapsamında tasarlanan bu araştırmada, eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına yönelik tutumları ve çeşitli demografik-mesleki değişkenler açısından incelenmesi amacıyla ilişkisel tarama modellerinden karşılaştırmalı model uygulanmıştır. Karşılaştırmanın yapılmasında kullanılabilecek eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına yönelik tutumlarını ölçmek için Eğitim Denetimi Kuramsal Tutum Ölçek Bataryası (EDEKTÖ-B) geliştirilmiştir. Araştırmada evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Türkiye genelinde 313 bakanlık müfettişi ve 581 eğitim müfettişi olmak üzere 894 müfettişle (geçerlik ve güvenirlik çalışmaları dahil) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda karşılaştırma türü analizler için 324 müfettişin kişisel-mesleki özelliklerine ilişkin bilgilerin elde edilmesine yönelik anket biçiminde hazırlanmış bir Kişisel Bilgi Formu ve Eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla da 11 bağımsız tutum ölçeğinden oluşan (Risk Odak Oranlı, Çoklu Değerlendirme, Programsal, Kliniksel, Gelişimsel, Farklılaştırılmış, Koçlu Meslektaş, Portfolyo, Performans, Sanatsal ve Bilimsel Yönteme Dayalı) Eğitim Denetimi Kuramsal Tutum Ölçek Bataryası (EDEKTÖ-B) geliştirilerek uygulanmıştır. Araştırma ölçek geliştirme çalışmasını da içerdiği için iki grup analiz seti gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilki, eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen geçerlik ve güvenirlik analizleri, diğeri de araştırmanın uygulamasıyla ilgili olarak gerçekleştirilen analiz setleridir. Araştırmanın uygulama analizi için eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına yönelik tutumları betimsel değerlerle ortaya konulmuş, çeşitli kişisel-mesleki değişkenler (cinsiyet, öğrenim durumu, kadro, eğitim denetimi kuramlarına yönelik bir eğitim alma durumu, EYTPE alanında lisansüstü eğitim düzeyi, yaş, mesleki kıdem, müfettişlikteki hizmet süresi, hizmet bölgesi ve branş) açısından karşılaştırma işlemlerine yönelik fark analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu temelde, eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına yönelik tutum ölçekleri bataryasından aldıkları puanların gruplar arasında anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini saptamak amacıyla; öğrenim durumu, kadro türü, eğitim denetimi kuramları hakkında eğitim alma değişkenleri için bağımsız gruplar t testi; yaş ve müfettişlikteki hizmet süresi değişkenleri için tek yönlü varyans analizi; EYTPE alanında lisansüstü eğitim alma durumu, mesleki kıdem, hizmet bölgesi ve branş değişkenleri için Kruskal Wallis-H analizi ve cinsiyet değişkeni için ise Mann Whitney-U analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına ilişkin genel olarak tutumlarının yüksek düzeyde olumlu olduğu görülmüştür. Eğitim denetmenleri eğitim denetimi kuramlarından olumlu olarak; en yüksek Bilimsel Yönteme Dayalı Denetim Kuramına, en düşük ise Portfolyo Denetim Kuramına tutum sergilemektedirler. Eğitim denetmenlerinden lisansüstü eğitim yapanlar, Programsal ve Gelişimsel Denetim Kuramlarına daha olumlu tutum sergilemişlerdir. Eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarıyla ilgili eğitim almaları ise onların Risk Odak Oranlı, Çoklu Değerlendirme, Programsal, Kliniksel, Gelişimsel, Farklılaştırılmış, Koçlu Meslektaş ve Portfolyo Denetim Kuramlarına yönelik tutumlarını olumlu olarak anlamlı şekilde etkilemekteyken eğitim denetimi kuramları hakkında eğitim almayanlar ise Bilimsel Yönteme Dayalı Denetim Kuramına ilişkin daha olumlu tutuma sahiptirler. Öte yandan, eğitim denetmenlerinden EYTPE alanında lisansüstü eğitim yapanların Programsal, Gelişimsel ve Koçlu Meslektaş Denetim Kuramlarına ilişkin tutumları, bu alanda lisansüstü yapmayanlara göre anlamlı şekilde daha yüksek çıkmıştır. Eğitim denetmenlerinden 50-59 yaş grubunda olanların, 40-49 yaş grubunda olanlara göre Bilimsel Yönteme Dayalı Denetim Kuramına daha olumlu tutum sergiledikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, meslekte 20-29 yıl ile 40 ve üstü kıdemi olan eğitim denetmenlerinin meslekte 30-39 yılı olan gruba göre Gelişimsel Denetim Kuramına ilişkin tutumları daha yüksektir. Bakanlık müfettişlerinin Çoklu Değerlendirme ve Performans denetim kuramlarına ilişkin tutumları ise görev yaptıkları hizmet yerlerine göre değişmektedir. İstanbul'daki bakanlık müfettişleri, Ankara'daki bakanlık müfettişlerine göre Çoklu Değerlendirme ve Performans Denetim Kuramlarına daha olumlu yaklaşmışlardır. Öte yandan, eğitim müfettişlerinin eğitim denetim kuramlarına ilişkin tutumları hizmet bölgesine göre değişmemektedir. Branş değişkeni açısından ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) branşına sahip olan eğitim denetmenleri Performans, Gelişimsel ve Farklılaştırılmış Denetim Kuramlarına diğer branşlara göre daha olumlu yaklaşmaktadırlar. Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) branşlarına sahip olan eğitim denetmenlerinin ise Performans Denetim Kuramına sınıf öğretmenliği branşına sahip olanlara göre daha olumlu tutum sergiledikleri anlaşılmıştır. Eğitim denetmenlerinin eğitim denetimi kuramlarına ilişkin tutumları; cinsiyet, kadro ve müfettişlikteki hizmet süresi değişkenleri açısından hiçbir grupta anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Araştırmanın bu sonuçları temelinde getirilen önerilerden bazıları şunlardır: MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişlerin daha düşük düzeyde olumlu tutum sergiledikleri Gelişimsel, Kliniksel, Koçlu Meslektaş, Sanatsal, Farklılaştırılmış ve Portfolyo eğitim denetimi kuramlarını kapsamları itibariyle yasal düzenlemelerine, akademik çalışmalarına ve denetim rehberlerine daha yoğun biçimde yerleştirebilir. Eğitim denetmenlerinin müfettişlikte geçirdikleri hizmet sürelerinin mesleki deneyim ve güncel bilgi kazanımlarını verimli etkilemesi açısından MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından sunulan hazırlayıcı, yeterlik ve hizmet içi eğitim, çalıştay, seminer vb. düzenlenen eğitsel programların içeriğinde eğitim denetimi kuramlarına da yer verilmelidir. Programsal denetim yapılırken denetim ekibinde danışman niteliğinde bir eğitim programı uzmanı bulunması önerilebilir. Eğer bu mümkün değilse bir şekilde eğitim programı eğitiminden geçmiş denetmenlerden biri danışman olarak değerlendirilebilir. Gelişimsel denetim yapılırken ise denetim ekibinde danışman niteliğinde bir eğitim psikolojisi veya psikolojik danışma uzmanı bulunması önerilebilir. Eğer bu mümkün değilse bir şekilde eğitim psikolojisi veya psikolojik danışma eğitiminden geçmiş denetmenlerden biri danışman olarak değerlendirilebilir. EYTPE alanının lisansüstü ders içeriklerinin, eğitim denetmenlerinin eğitim kurumlarında gerçekleştirdikleri denetsel faaliyetlerine eğitim denetimi kuramlarını konu edebilecekleri şekliyle düzenlenmesi önerilmektedir. Bu temelde, kuramsal bilginin uygulamada nasıl gerçekleştiğine yönelik EYTPE anabilim dalı ile MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı ve illerde bulunan Eğitim Müfettişi Başkanlığı ile ilişkilerin proje bazlı geliştirilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research includes two main objectives: Firstly, to develop a valid and reliable measurement instrument suitable for determining the attitudes of educational supervisors towards 'Educational Supervision Theories'; and secondly, to reveal the attitudes of educational supervisors towards these theories using the developed tool, as well as to determine whether these attitudes differ according to demographic variables. In this research, designed within the scope of quantitative research, a comparative model from relational survey models was applied in order to examine the attitudes of educational supervisors towards educational supervision theories and various demographic-occupational variables. The Educational Supervision Theoretical Attitude Scale Battery (ESUTAS-B) was developed to measure the attitudes of educational supervisors towards educational supervision theories that could be used for comparison. In the research, it was tried to reach the entire population. This research was conducted with 894 supervisors (including validity and reliability studies), including 313 ministry supervisors and 581 education supervisors throughout Turkey in the 2022-2023 academic year. For the purpose of the research, a Personal Information Form prepared in the form of a questionnaire to obtain information about the personal and professional characteristics of 324 supervisors for comparison type analyses and the Educational Supervision Theoretical Attitude Scale Battery (ESUTAS-B) consisting of 11 independent attitude scales (Risk Based-Focused Proportional, Based on Scientific Method, Artistic, Programmatic, Multisource Assessment, Performance, Clinical, Developmental, Differentiated, Peer Coaching, Portfolio Supervison Theory) were developed and applied in order to measure the attitudes of educational supervisors towards educational supervision theories. Since the research also includes a scale development study, two sets of analyses were carried out. The first set consists of validity and reliability analyses to determine the attitudes of educational supervisors towards educational supervision theories. The second set includes analyses related to the application of the research. For the application analysis of the research, the attitudes of educational supervisors towards educational supervision theories were revealed using descriptive statistics, and difference analyses were performed to compare various personal and professional variables. On this basis, an independent groups t-test was carried out on the variables of educational level, type of staff and receiving training on educational supervision theories to determine whether the scores obtained by educational supervisors on the battery of attitude scales for educational supervision theories showed a significant difference between the groups. One-way analysis of variance was conducted for the variables age and seniority of supervisor. Kruskal Wallis-H analysis was conducted for the variables of graduate education status in the field of Education Administration, Supervision, Planning and Economics Programme (EASPE), professional seniority, service region and branch. In addition, Mann Whitney-U analysis was conducted for the gender variable. As a result of the analyses, it was seen that educational supervisors' attitudes towards educational supervision theories were generally positive at a high level. Among the theories of educational supervision, supervisors show positive attitudes towards the Scientific Method Supervision Theory the highest and the Portfolio Supervision Theory the lowest. Among the education supervisors, those with postgraduate education had more positive attitudes towards Programmatic (Curricalar-Instructional) and Developmental Supervision Theories. Educational supervisors receiving training in educational supervision theories significantly affected their attitudes towards Risk Based-Focused Proportional, Multisource Assessment, Programmatic (Curricalar-Instructional), Clinical, Developmental, Differentiated, Peer Coaching and Portfolio Supervision Theories, whereas those who did not receive training in educational supervision theories to showed more positive attitudes the Based on Scientific Method Supervision Theory. On the other hand, the attitudes of the education supervisors who had a postgraduate education in the field of EASPE towards Programmatic, Developmental and Peer Coaching educational supervision theories were found to be significantly higher than those who did not have a postgraduate education in this field. It was found that educational supervisors in the 50-59 age group have more positive attitudes towards the Scientific Method Based Supervision Theory than those in the 40-49 age group. In addition, the attitudes of education supervisors with 20-29 years of seniority and 40 and above years of seniority towards Developmental Supervision Theory are higher than the group with 30-39 years of seniority. Ministry supervisors' attitudes towards Multisource Assessment and Performance Supervision Theories vary according to the place of service. Ministry supervisors in Istanbul have taken a more positive approach to Multisource Assessment and Performance Supervision Theories than ministry supervisors in Ankara. On the other hand, educational supervisors' attitudes towards educational supervision theories do not vary according to the service region. In terms of the branch variable, educational supervisors with a GPC (Guidence, Psychological and Counseling) branch have a more positive approach to Performance, Developmental and Differentiated Supervision Theories compared to other branches. It was understood that education supervisors with Language and RCE (Religious Culture and Ethics) branches showed more positive attitudes towards Performance Supervision Theory than those with Classroom Teaching branch. The attitudes of educational supervisors towards educational supervision theories did not show a significant difference in any group in terms of gender, cadre and supervison seniority variables. Based on the results of the study, some suggestions are as follows: The MoNE Supervision Board Presidency can more intensively incorporate the Developmental, Clinical, Peer Coaching, Artistic, Differentiated, and Portfolio Theories of Educational Supervision towards which supervisors have a lower level of positive attitudes into its legal regulations, academic studies, and supervision guides. Educational supervision theories should also be included in the content of educational programmes such as preparatory, qualification and in-service trainings, workshops, seminars, etc. offered by the MoNE Board of Supervision in order to ensure that the service periods spent by education supervisors as supervisors have a productive effect on their professional experience and current knowledge gains. When conducting a Programmatic Supervision, it may be advisable to have a curriculum specialist as a consultant in the supervision team. If this is not possible, one of the supervisors who has the program training can be evaluated as a consultant/expert in some way. When conducting developmental supervision, it may be advisable to have an educational psychology or psychological counseling specialist as a consultant in the supervision team. If this is not possible, one of the supervisors who has been trained educational psychology or psychological counseling training in some way can be evaluated as a consultant. It is suggested that the postgraduate course contents of the field of EASPE should be organised in such a way that educational supervisors can subject educational supervision theories to their supervisory activities in educational institutions. On this basis, it can be ensured to develop project-based relations between the EASPE department and the MoNE Supervision Board Presidency and the Education Supervisor Presidency in the provinces on how the theoretical knowledge is realised in practice.