Prematür doğumlarla ilişkili risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors associated with premature births
  1. Tez No: 539135
  2. Yazar: SEVCAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFERİ TAYYAR ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Prematür doğum 37. gebelik haftasından önce gerçekleşen doğum olarak tanımlanmaktadır. Prematür doğumların yarısından fazlasının tam nedeni bilinmemekle birlikte bazı risk faktörlerinin prematür doğum riskini arttırdığı bilinmektedir. Çalışmamızla prematür doğumlarla ilişkili risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Vaka-kontrol tipinde planlanan araştırmanın evrenini Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde doğum yapan kadınlar oluşturmaktadır. Vaka grubunu 37. gebelik haftasından önce, kontrol grubunu ise 37. gebelik haftasından sonra doğum yapan kadınlar oluşturmaktadır. Minumum örnek büyüklüğü %20 prevelans, OR=2, %95 CI ve %80 güç ile hesaplandı ve çalışmaya 187 vaka, 187 kontrol alınmasına karar verildi. Veri formu sosyodemografik bilgiler, doğurganlık özellikleri ve bebekle ilgili bölümlerden oluşmaktadır. Veriler 01.09.2016 – 31.07.2017 tarihleri arasında toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare önemlilik testi, t test ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Prematür doğumla ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesinde Multiple Binary Logistik Regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Premature birth is defined as the delivery that occurred before the 37th gestational week. Although the exact cause of more than half of premature births is unknown, some risk factors are known which increase the risk of premature birth. The aim of this study was to investigate the risk factors associated with premature births. The population of the research, which was planned to be a case-control study, consists of women who gave birth in Mersin Obstetrics and Gynecology Hospital. The case group consisted of women who gave birth before the 37th gestational week and the control group after the 37th gestational week. The minimum sample size was calculated with 20% prevalence, OR = 2, 95% CI and 80% power, and 187 cases and 187 controls were decided to be included in the study. The data form consists of sociodemographic information, fertility characteristics and sections related to the baby. The data were collected between 01.09.2016 - 31.07.2017. Descriptive statistics, chi-square significance test, t test, and Mann Whitney U test were used to analyze the data. Multiple Binary Logistic Regression analysis was used to determine risk factors associated with premature birth.