Maternal ve fetal MBL2 genotiplerinin preterm doğumlarla ilişkisi
- Tez No: 230379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BELGİN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yenidoğan döneminde, immün sistemin tam olarak gelismemesine bağlıkarsılasılan komplikasyonlara ek olarak, yenidoğanın ?prematüre? olmasıprenatal mortalite ve morbidite hızını arttıran baslıca faktördür. Görülmesıklığının %9 olması nedeni ile, günümüz perinatal tıbbının çözmeye çalıstığı veçevresel, tıbbi ve kalıtsal faktörlerin rol oynadığı çoklu değisimlere bağlı biryenidoğan sorunudur. Patogenezi aydınlatmaya yönelik yapılan çalısmalardainflamasyonun gestasyonel süreci etkilemesi, preterm etkeni olarak kabulgörmesine neden olmustur. Bu bulgu inflamatuar yanıtın olusmasında roloynayan proteinleri kodlayan genlerdeki polimorfizmlerin, preterm yatkınlıkfaktörü olarak arastırılmasını gerektirmektedir. Mannoz bağlayan lektin-2(MBL2) karaciğerden sentezlenir ve hipogammaglobulinemik fazda rol oynayanbir lektin yolağı proteinidir. Maternal serum düzeyinin gebeliğin ilk trimesterindeartısına ek olarak nidasyon, plasentasyon ve hamileliğin devamında islevselolduğunun anlasılması, MBL2'nin gebelik komplikasyonları-inflamasyoniliskisinin aydınlatılmasında belirteç olabileceğini göstermistir. Serum düzeyfarklılığı, 10q11.2-q21'e lokalize olan MBL2 geninin promotör ve 1. ekzonundakitek nükleotid polimorfizmlerinden (SNP) kaynaklanmaktadır. Promotörbölgedeki polimorfizmler genin transkripsiyonunu etkileyerek proteindüzeyindeki değisimlerden sorumludur. MBL geninin 1. ekzonunda meydanagelen gen varyantları ise proteinin homopolimer özelliğini bozarak,sitoplazmada degredasyona yatkın hale gelmesine neden olur.
Özet (Çeviri)
In addition to complications associated with the immature immune system ofnewborns, ?preterm? birth is the main factor that increases prenatal mortalityand morbidity. With a 9% incidence, it is a newborn problem associated withmulti factorial variations, which environmental, medical and genetic factorsenroll that has been tried to be solved. The molecular studies strongly indicateinflammation as a risk factor for shorter gestational age. These findings stronglysuggest that gene polymorphisms in the inflammatory pathway are a candidatefor the explanation to preterm tendency. A lectin pathway component mannosebinding lectin-2 (MBL2) is synthesized in liver and participates inhypogammaglobulinemic phase. MBL2 is assigned as a marker for theexplanation of pregnancy complications and inflammation not only due theincrease in serum level in the first trimester of pregnancy but also it participatesin nidation, placentation and maintenance of pregnancy. MBL2 gene is locatedat 10q11.2-q21. The single nucleotide polymorphisms (SNPs) in promoterand/or in the first exon of the relative gene are responsible for the interindividualserum MBL level. Polymorphisms in promoter are responsible from changes inprotein level by affecting transcription rate, where as variants in exon 1 are thecause of susceptibility to degradation in cytoplasm by degrading homopolymerstructure of protein. Therefore, we felt it was prudent to evaluate further therelation between the maternal-fetal MBL2 exon 1 genotype and term- pretermbirths in our population.Genomic DNA was isolated from maternal and cord blood samples of 100 term(38,8±1,2 weeks) and 83 preterm (30,2±2,7 weeks ) deliveries. MBL2 codon 52 (dbSNP ID rs5030737), 54 (db SNP ID rs1800450) and 57 (db SNP ID rs1800451)genotyping was performed by PCR-RFLP. The frequency of codon 57polymorphism was found to be zero for all groups.