Yerli ve yabancı bazı pamuk lif örneklerinin lif teknolojik özellikleri ve iplik olabilirlik özellikleri yönüyle karşılaştırılması
Comparison OF Fiber Technological Characteristics and spinning consistency index of local and foreign some cotton fiber samplesM.Sc. thesis
  1. Tez No: 539160
  2. Yazar: ALİ ABDURRAHMANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RAHMİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Ziraat, Textile and Textile Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pamuk Eksperliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma; 2016 yılında farklı bölgelerden temin edilen upland grubu pamuk lif örneklerinin lif teknolojik özellikleri ve iplik olabilirlik özellikleri yönüyle karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada Matesa Tekstil A.Ş.'nce farklı bölgelerden temin edilen upland grubu pamuk lifleri materyal olarak kullanılmıştır. Yürütülen çalışmada, Hatay, Şanlıurfa, Yunanistan, Brezilya ve ABD gibi farklı bölgelerden temin edilen upland grubu pamuklara ait numunelerin lif inceliği, lif uzunluğu, lif uzunluk uyum indeksi, lif mukavemeti, kısa lif oranı, lif kopma uzaması (elastikiyeti), lif parlaklığı, nem ve lifte sarılık gibi teknolojik özellikleri ve iplik olabilirlik özellikleri kıyaslanmıştır. Farklı bölgelerden temin edilen pamuk lif örneklerine ait teknolojik özelliklerden; iplik eğirme istikrar indeksi, lif inceliği, lif uzunluğu, lif uzunluk uyum indeksi, kısa lif oranı, lif kopma uzaması, lif parlaklığı, nem, lifte sarılık bakımından arasındaki farklılık istatistiksel olarak çok önemli bulurken, lif kopma dayanıklılığı bakımından önemli bulunmuştur. Sonuçlar incelendiğinde Hatay'dan temin edilen upland grubu pamukları lif mukavemeti ve kısa lif oranının azlığı yönünden daha kaliteli bulunmuştur. Şanlıurfa'dan temin edilen upland grubu pamukları lif üniformitesi ve lif elastikiyeti değerleri yönünden daha kaliteli bulunmuştur. Brezilya'dan temin edilen upland grubu pamukları; iplik eğirme istikrar indeksi, lif inceliği, lif uzunluğu ve parlaklık derecesi, yönünden daha kaliteli bulunmuştur. Ancak, Yunanistan ve ABD'den temin edilen pamuklar teknolojik özellikleri itibariyle daha düşük kalitede bulunmuştur. Lif pamuk tüketiminin % 59.55'inin ancak karşılandığı ülkemizde, pamuk lifi ithalatının devam ettiği müddetçe bu tür kıyaslamaların yapılması elzemdir.
Özet (Çeviri)
This work; in order to compare fiber fiber properties and fiber spinning properties of upland group cotton fiber samples obtained from different regions in 2016. In the study, cotton fibers of upland group obtained from different regions of Matesa Tekstil A.Ş. In this study, yarn spinning stability index, fiber fineness, fiber length, fiber length fit index, short fiber ratio, fiber break elongation, fiber luster, moisture content of upland group cotton samples obtained from different regions such as Hatay, Şanlıurfa, Greece, Brazil and USA , fiber properties such as yellowness and fiber breaking strength, and yarn properties are compared. Technological features of cotton fiber samples obtained from different regions; The difference between yarn spinning stability index, fiber fineness, fiber length, fiber length fit index, short fiber ratio, fiber break elongation, fiber brightness, moisture, yellowness in fiber was found to be statistically significant and fiber breakage resistance was found to be significant. When the results were examined; the upland group cotton obtained from Hatay was found to be better in terms of fiber strength and short fiber ratio. The cotton upland group obtained from Şanlıurfa was found to be better in terms of fiber uniformity and fiber elasticity values. The upland group cotton obtained from Brazil was found to be better in terms of yarn spinning stability index, fiber fineness, fiber length and degree of brightness. However, the cottons obtained from Greece and the USA were found to be of lower quality due to their technological properties. In our country, where only 59.55% of cotton fiber consumption is met, it is essential to make such comparisons as long as the cotton fiber imports continue.