Bazı pamuk çeşitrlerinin lox ve pox genleri ile taranarak tuz stresi bakımından karakterize edilmesi
Characterization of some cotton varieties for salt stress tolerance by screening with lox and pox genes
  1. Tez No: 941048
  2. Yazar: TÜLAY EMREBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN URANBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü deneme alanı, sera ve laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı; ülkemizde geliştirilen bazı pamuk genotipleri ile yabancı orjinli pamuk çeşitlerinin, büyüme ve gelişim süreçlerinde biyotik ve abiyotik stres koşullarında aktif rol oynayan da POX (Peroksidaz) ve LOX (Lipoksigenaz) genleri bakımından taranarak, bazı fizyolojik parametrelerle değerlendirilerek ilişkilendirilmesi ve genotiplerin tuza tolerans bakımından karakterize edilmesidir. Çalışmada, 20 farklı pamuk genotipi, 4 farklı tuz dozunda (kontrol 0 mM, 50 mM, 100 mM ve 200 mM NaCl2) bazı fizyolojik (klorofil içeriği, yaprak sıcaklığı, kök uzunluğu, yaprak alanı, kök gövde oranı, stoma iletkenliği, nispi nem içeriği, ilk boğum yüksekliği) ve LOX ve POX markörleri bakımından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; kullanılan çeşitler/hatlar içerisinde incelenen fizyolojik özellikler bakımından yabancı orjinli olarak; TAM04, TAMB182, Acala1517C, TAM87 ve yerli çeşitlerimizden ise SC2009, ŞAHİN2000, SC2079, ES1, ES2 çeşitleri/hatları tuzluluk stresi bakımından en yüksek ümit var ve en toleranslı çeşitler/hatlar olarak belirlenmiştir. Ayrıca, farklı orjinli pamuk genotiplerinin POX (peroksidaz ve LOX (Lipoksigenaz) genleri bakımından taranmıştır. Bütün primerlerden hem LOX hem de POX gen bazlı markörlerin çoklu bant verdiği belirlenmiştir. LOX markörlerinde toplam 289 bant POX markörlerinde ise 489 bant oluşturduğu belirlenmiştir. Bu datalar sonucunda oluşan PİC 0.09 ile 0.59, allel frekansı 0.3 ile 0.95, genetik farklılık 0.1 ile 0.67 arasında değişmiştir. Moleküler çalışmalar bakımından genotipler arasında geniş genetik varyasyon gösterdiği, moleküler bulguların fizyolojik karakterlerle örtüştüğü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental field, greenhouse and laboratories of Cotton Research Institute Directorate. The aim of the study was to screen some cotton genotypes developed in our country and cotton varieties of foreign origin in terms of POX (Peroxidase) and LOX (Lipoxygenase) genes, which play an active role in biotic and abiotic stress conditions during growth and development processes, to evaluate and correlate them with some physiological parameters and to characterize the genotypes in terms of salt tolerance. In the study, 20 different cotton genotypes were evaluated in terms of some physiological parameters (chlorophyll content, leaf temperature, root length, leaf area, root stem ratio, stomatal conductance, relative humidity content, first node height) and LOX and POX markers at 4 different salt doses (control 0 mM, 50 mM, 100 mM and 200 mM NaCl2). As a result of the study, among the varieties/lines used, TAM04, TAMB182, Acala1517C, TAM87 from foreign origin and SC2009, ŞAHİN2000, SC2079, ES1, ES2 from our local varieties were determined as the most promising and most tolerant varieties/lines in terms of salinity stress. In addition, cotton genotypes of different origin were screened for POX (peroxidase) and LOX (lipoxygenase) genes. It was determined that both LOX and POX gene-based markers gave multiple bands from all primers. A total of 289 bands for LOX and 489 bands for POX were determined . As a result of these data, PIC ranged between 0.09 and 0.59, allele frequency between 0.3 and 0.95, and genetic diversity between 0.1 and 0.67. In terms of molecular studies, it was revealed that there was a wide genetic variation among genotypes and molecular findings coincided with physiological characters.