Coordinated multipoint-aware baseband unit placement in cloudRAN
Bulut radyo erişim şebekelerinde koordine çoklu nokta ilişkilerine göre temel bant ünitesi yerleşimi
  1. Tez No: 539170
  2. Yazar: ANIL ÜZÜMCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
5G tanımında sunulmuş, uyulması gereken zorlayıcı şartlara ayak uydurabilmek için tasarlanan gelecek nesil mobil şebekelere aday gösterilen mimarilerden biri de Bulut Radyo Erişim şebekeleridir (CloudRAN). Bu mimari iki temel ilke üzerine kuruludur; ilki baz istasyonu fonksiyonlarının radyo ve temel bant işlemleri olarak ayrıştırılması, ikincisi ise şebekedeki bütün temel bant ünitelerinin (BBU) temel bant ünite havuzu (BBU pool) diye adlandırılan merkezi bir birimde sanallaştırılarak gruplanmasıdır. Koordine çoklu nokta tekniği (CoMP) gelişmiş derecede bir radyo koordinasyon tekniğidir. Sinyal kalitesini arttırmak ve hücreler arası girişimi azaltmak amacıyla tek bir mobil cihaz için birden fazla baz istasyonu kullanma prensibine dayanır. şu anki mobil şebekelerde aktif bir şekilde kullanılmasına rağmen, ortaklaşa iletim ve alım modları Bulut Radyo Erişim şebekelerine uyarlandığında hem kolaylıklar hem de sorunlar ortaya çıkmaktadır. En önemli problem de işlenmemiş IQ sinyallerinin sanal temel bant üniteleri arasında karşılıklı değişiminden kaynaklanan, bant genişliği üzerindeki baskının daha da artmasıdır. Bu çalışmada, daha verimli yerleşim metodlarına ulaşmak için, sanal temel bant ünitelerinin havuzdaki fiziksel makinelere birbirleri arasındaki koordine çoklu nokta ilişkileri gözetilerek paylaştırılması konusu araştırılmaktadır. Verimli bir yerleşme planı için varsayılan yaklaşım, aynı fiziksel makinedeki sanal üniteler arasındaki iletişimin, farklı fiziksel makineler arasında olana kıyasla havuzun şebeke kaynaklarını daha az kullanacağı yönündedir. Bu önseziden yola çıkarak en iyi yerleşim planı matematiksel olarak formüle dökülmekte, ardından en iyi sonuca ulaşmanın hesaplama zorluğunun görülmesiyle en iyiye yakın sonuçları daha makul zamanlarda üreten bir metod geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cloud Radio Access Network (CloudRAN) is proposed as a candidate architecture for future mobile networks in order to meet the challenging requirements presented in 5G specifications. The key rationale behind CloudRAN is two fundamental principles; the first one is splitting the base station functionality into two as radio and baseband processing, and the second one is grouping those baseband units (BBU) into centralized and virtualized data centers called BBU pools. CoMP (Coordinated Multipoint) is an advanced radio coordination technique taking advantage of using multiple base stations for a single user equipment to improve signal quality and reduce interference. Despite being effectively utilized in current mobile networks, integrating CoMP to the CloudRAN, especially for joint transmission and reception modes, reveals both conveniences and challenges. The most important problem exposes itself as increased pressure over bandwidth requirements due to exchange of raw IQ signals between virtual BBUs. In this study, the placement of virtual BBUs into physical nodes of BBU pool is explored to discover efficient allocation methods with respect to given CoMP sets. The method for creating an efficient allocation follows the intuition that data exchange between two BBUs causes less stress over the network resources of the BBU pool when they are hosted on the same physical machine, as opposed to exchanging data across different machines. The optimal placement around this insight is formulated and seeing the computational complexity of finding the optimal solution, a heuristic method is developed to produce close to optimal results in polynomial time.