Multikistik displastik böbrek hastalarının değerlendirilmesi ve ailelerinde renal anomali araştırılması
Evaluation of patients with multicystic displastic kidney disease and investigation of families for renal anomaly
  1. Tez No: 539197
  2. Yazar: NİLAY ADAK DALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL, DR. FEHİME KARA EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Multikistik displastik böbrek (MKDB), böbrek ve idrar yollarının en sık saptanan konjenital anomalileri ve renal displazi alt tiplerinden biridir. Genellikle sporadik gelişmekle birlikte ailevi aktarım da bildirilmiştir. İnsidansı 3600 canlı doğumda 1 olarak saptanmıştır. Hastaların %39'unda karşı böbrekte anomalilere rastlanır. Prognoz genellikle karşı taraf böbreğin işlevine ve eşlik eden böbrek dışı anomali ve komplikasyonlara bağlıdır. Bu çalışmada bölümümüzde takip edilen multikistik displastik böbrek hastalarının demografik, klinik ve radyolojik özelliklerini ve prognozlarını değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Kliniğimizde 2008-2019 yılları arasında tanı almış 67 multikistik displastik böbrek hastası retrospektif olarak incelendi ve demografik, klinik, radyolojik özellikleri dosyalarından not edildi. Bu hastalardan düzenli kontrollere gelen 5 yaş üzeri 19 hasta ise kesitsel olarak böbrek hasar belirteçleri [ambulatuvar kan basıncı (ABPM), eGFR ve 24 saatlik idrarda protein] ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %91'i prenatal dönemde tanı almıştı, antenatal dönemden itibaren 59 hastanın üriner ultrasonografi (USG) ile takipleri mevcuttu. Hastaların %64,2'si erkek; erkek:kız oranı 1,8:1 idi. Hastaların hiçbirinin soy geçmişinde MKDB tanısı ile izlenen birey yoktu. Tüm hastaların toplam 256 birinci derecede akrabasından 51'ine üriner USG yapıldı. Bu bireylerin 10'unda üriner anomali (basit kist, hidronefroz, ekstrarenal pelvis) saptandı. Hastaların en sık eşlik eden üriner sistem anomalileri VUR(%11,9), kaliksiyel ektazi(%10,4) ve üreterosel (%6,0); en sık eşlik eden üriner sistem dışı anomaliler ise kalp anomalileri (%19,4) idi. Hastaların US ile izlemlerinde multikistik olan böbrek ünitelerinin %67,8'sinin tam/kısmi involüsyona uğradığı, %30,5'inde ise involüsyon gelişmediği gözlendi. Karşı böbrek ünitelerinde hipertrofi, kronik böbrek hastalığı (KBY) ile takip edilen 1 hasta dışında hastaların tamamında vardı. Hastaların karşı (sağlam) böbrek üniteleri aynı yaştan sağlam 150 sağlıklı çocuk/bebek ile karşılaştırıldı. İlk 1 yılda hasta ve sağlıklılar arasında böbrek boyutlarında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,14). Oysa izlemde 1.
Özet (Çeviri)
Objective: Multicystic dysplastic kidney (MCDK) is one of the most common congenital anomalies of renal and urinary tract and is a type of renal dysplasia. Although mostly sporadic development, genetic transition was also reported. The incidence is 1 in 3600 live births. In 39% of the patients, anomalies are seen in the contralateral kidney. Prognosis usually depends on the functioning of the contralateral kidney and accompanying renal anomalies and complications. In this study, we aimed to evaluate the demographic, clinical and radiological features and prognosis of multicystic dysplastic kidney patients followed in our department. Methods: Sixty-seven multicystic dysplastic kidney patients who diagnosed in our clinic between the years of 2008 and 2019 were evaluated retrospectively and their demographic, clinical and radiological features were noted. Nineteen patients who are older than 5 years of age and come regular follow-up were evaluated with renal damage markers (ambulatory blood pressure (ABPM), creatinine clearance and 24-hour urine protein). Results: Ninety-one percent of the patients were prenatally diagnosed and 59 patients were followed up with urinary US as of antenatal period. 64.2% of the patients were male and boys:girls ratio was 1.8:1. None of the patients had a family history of MCDK. 51 of 256 first degree relatives of patients were examined with urinary US in our hospital. Pathological US finding of urinary tract (simple cyst, hydronephrosis, extrarenal pelvis) was detected in 10 of these individuals. The most common concomitant urinary system abnormalities were VUR (11.9%), calyceal ectasia (10.4%) and ureterocele (6.0%) in MCDK patient; the most common concomitant anomalies of the non-urinary system were cardiac anomalies (19.4%). It was observed that 67.8% of the multicystic kidneys underwent complete/partial involution in the follow-up and 30.3% of them stayed steady or even growed up. The contralateral hypertrophy were observed in all patients except one who was followed with chronic renal failure (CRF). The contralateral kidney of the patients were compared with 150 healthy children/infants with the same age. There was no statistically significant difference in kidney size between the patients and the healthy individuals in the first year (p = 0.14).