Ultrasonografide mezenterik lenfadenit saptanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients determined to have mesenteric lymphadenitis by ultrasonography
- Tez No: 539198
 - Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELAHAT MELEK OĞUZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Mezenterik lenfadenit, pediatrik popülasyonda ultrasonografi ile sıklıkla tespit edilen bir bulgudur. Çocuklarda sık karşılaşılan bir semptom olan karın ağrısının ayırıcı tanısında önemli bir yer tutan mezenterik lenfadenit, özellikle akut apandisit şüphesi olan bir çocukta en yaygın ayırıcı tanılardan biri olarak kabul edilir. Bu çalışmanın amacı abdominal ultrasonografi ile mezenterik lenfadenit saptanan hastaların etiyolojilerini, klinik ve laboratuvar bulgularını incelemek ve bu bulgularla lenf nodu boyutları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, Dr. Sami Ulus Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Araştırma ve Eğitim Hastanesine 01/08/2017-31/07/2018 tarihleri arasında başvurmuş ve abdominal ultrasonografide mezenterik lenfadenit saptanmış, 0-18 yaş arası tüm hastaların dosya kayıtları incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastalar 3 gruba ayrıldı; Karın ağrısı dışı nedenlerde abdominal ultrasonografi çekilmiş ve tesadüfen mezenterik lenfadenit saptanmış hastalar“asemptomatik mezenterik lenfadenit”(Grup 1), karın ağrısı, bulantı veya kusma şikâyetleri ile ultrasonografi çekilmiş ve herhangi bir etiyolojiyle açıklayamadığımız mezenterik lenfadenit saptanmış hastalar“Primer mezenterik lenfadenit”(Grup 2), karın ağrısı nedeniyle abdominal ultrasonografi çekilmiş ve mezenterik lenfadenit saptanmış ve bu bulguyu açıklayabilecek etiyolojik nedenin tespit edilmiş olduğu hastalar ise“sekonder mezenterik lenfadenit”grubu (Grup 3) olarak tanımlandı. Tüm hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve ultrasonografik görüntülerine ait verileri analiz edildi. Bulgular: Çalışmamız sırasında toplam 865 hastaya ultrasonografi ile mezenterik lenfadenit tanısı konuldu. Hastaların 79 (% 9,1)'ini asemptomatik, 464'ünü (%53,6) primer mezenterik lenfadenit, 322'sini de (%37,2) sekonder mezenteril lenfadenit oluşturuyordu. En sık etiyolojik nedenler sırası ile akut gastroenterit (%20,4), akut apandisit (%7) idi. Hastaların %2,1'inde maligniteye xii sekonder mezenterik lenfadenit saptandı. Primer ve sekonder mezenterik lenfadenitn ana semtomu karın ağrısıydı. Primer mezenterik lenfadenit ile karşılaştırıldığında, sekonder mezenterik lenfadenitte, sağ alt kadran hassasiyeti (%43'e %20), diyare (%55'e %0) ve oral alamama (%6,9'a %3,4) şikâyetleri primer mezenterik lenfadenite göre daha sık bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Mesenteric lymphadenitis are frequently visualized by ultrasonography in the pediatric population. Mesenteric lymphadenitis is the significant factor for diagnosing abdominal pain, most common symptom in children, with details. Especially, they are known as one of the most common alternative diagnoses for the children with suspected acute appendicitis. The purpose of this study were to determine the pathologies in the etiology of the mesenteric lymphadenitis and to investigate the clinical and laboratory findings and their relationship between lymph node sizes by using abdominal ultrasonography. Methods: This retrospective study was conducted in the Dr. Sami Ulus Maternity, Children Health and Disease Research and Training Hospital between the dates of 01/08/2017 and 31/07/2018. Patients with mesenteric lymphadenitis aged between 0 and 18 were evaluated based on their hospital records. In this study, patients were divided into 3 groups named as control group, primary mesenteric lympadenitis and secondary mesenteric lymphadenitis. These three groups defined as: Group 1 (asymptomatic mesenteric lympadenitis) : Asymptomatic patients referred for abdominal sonography for various indications except abdominal symptoms, Group 2 (primary mesenteric lympadenitis) : Patients with abdominal pain or other intestinal symptoms without an acute abdominal condition or any etiologic pathology, Group 3 (secondary mesenteric lymphadenitis): Patients with abdominal pain due to an acute abdominal condition and other etiologic pathologies related mesenteric lymphadenitis. xiv After grouping the patients into three categories the analysis was conducted by using the data obtained from demographic, clinical, laboratory and ultrasonographic images of all patients. Results: Mesenteric lymphadenitis (ML) were detected in 865 patients during the study period. There were 79 (9.1%) patients in asymptomatic mesenteric lymphadenitis, 464 (53.6%) patients were in primary mesenteric lymphadenitis group and 322 (37.2%) patients were in secondary mesenteric lymphadenitis group. The most common etiological causes were acute gastroenteritis (20.4%) and acute appendicitis (7%), respectively. Secondary to malignancy in 19 (2.1%) patients. The main symptom of the primary and secondary mesenteric lymphadenitis was abdominal pain. In secondary mesenteric lympadenitis group, right lower quadrant tenderness (%43 vs. %20), diarrhea (%55 vs %0) and oral failure (%6,9 vs %3,4) were more frequent symptoms than primary mesenteric lymphadenitis. In secondary mesenteric lymphadenitis Creactive protein (CRP) ((32,71 ± 50,30 vs. 23,41 ± 42,28) and white blood cell (WBC) ((10,99 ± 5,24 vs.