Comparison of constructional aspects of different railway point machines
Farklı demiryolu makas motorlarının yapısal yönden karşılaştırılması
  1. Tez No: 539246
  2. Yazar: ORÇUN OVALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK, PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Raylı sistemler son yıllarda Avrupa Birliği başta olmak üzere bütün dünyada gittikçe popüler olmaktadır. Türkiye de raylı taşımacılık alanında ulusal tasarım ve üretim demiryolu araçları, sinyalizasyonu ve altyapıları için ürün ve sistemler geliştirmeye başlamıştır. Makas motorları, demiryolu sinyalizasyonu ve altyapı sistemleri için güvenlik açısından kritik cihazlardan biridir. Bu cihazlar raylı ulaşım sistemlerinin güvenli olarak sürdürülmesi konusunda önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle makasların konumlandırılması sırasında hızlı, kilitlenmesi açısından da güvenilir olmaları gerekmektedir. Bu çalışma, piyasada mevcut, çağdaş makas motorlarının araştırılmasını ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından kullanılan dört farklı makas motorunun incelenmesini kapsamaktadır. Çalışmanın esas amacı farklı makas motorlarının yapısal özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma temelde üç ana adımdan oluşmaktadır. Birinci adım, çağdaş makas motorlarının ve işlevsel özelliklerinin araştırılmasıdır. İkinci adım, TCDD tarafından hali hazırda Türkiye'deki demiryollarında kullanımı devam eden dört farklı makas motorunun incelenmesidir. Son adım ise özgün ve yerli bir makas motoru geliştirilebilmesi için gerekli altyapı ve prensiplerin ortaya çıkarılması için, makas motorlarının yapısal özelliklerinin karşılaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the last years, railway systems are becoming more popular all over the world, especially in the European Union. Turkey has also started to develop completely domestic products and systems for the railway trains, signaling and infrastructure. Point machines are one of the critical safety devices for the railway signaling and infrastructure. They play an important role in the safe running of rail services. Hence, they have to be quick for the throwing and reliable for the locking of point blades. This study contains research about modern point machines commercially available in the market and investigations on some of these machines used by Turkish State Railways (TCDD) the major authority running the infrastructure in Turkey. The main objective of this study is to compare different railway point machines in terms of their constructional aspects. This assessment includes three main steps. The first step is to perform research about modern point machines and their operational characteristics. The second step is the detailed investigation of four different point machines that are currently used at the railways operated by TCDD in Turkey. The final step is about comparison of mainly constructional aspects of these investigated point machines for the purpose of preparing background and guidelines for the development of a novel and domestic point machine.