Polimerik lif katkılı güçlendirilmiş jeopolimer kompozit malzeme üretimi
Production of polymeric fiber reinforced geopolymer composite material
- Tez No: 539265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada sentetik lif takviyeli jeopolimer betonun yapısal ve malzeme özellikleri araştırılmıştır. Jeopolimerler, normal sıcaklık koşullarında reaktif alümina silikat malzemelerinin ve silikat çözeltilerinin polikondensasyon reaksiyonu ile oluşan kristal olmayan alümina silikat polimerleridir. Mekanizma farklı SiO2, Al2O3, Na2O-K2O ve H2O oranlarından oluşan reaksiyona dayanmaktadır. Lif katkılı jeopolimer malzemelerin kimyasal bileşimlerine bağlı olarak; kanalizasyon boru ürünleri, ateş ve kimyasallara dayanıklı duvar panelleri, koruyucu kaplamalar ve tamir malzemeleri, püskürtme beton ve yüksek performanslı lif katkılı laminatlar gibi çeşitli uygulamalarda kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, liflerin metakaolin bazlı jeopolimer betonun mukavemetine etkisine odaklanılmıştır. Lif oranı ağırlıkça % 0-1 arasında tutulmuştur. SiO2/Al2O: 3, Na2O/Al2O: 1, H2O/Na2O: 18 molar oranı sabitlenmiştir. Mekanik karakterizasyon çalışmaları, basınç ve eğilme dayanımı testleri ile gerçekleştirilmiştir. Jeopolimerin yapısal analizleri ve başlangıç materyalleri de XRD, XRF ve FTIR ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural and material characteristics of synthetic fiber reinforced geopolymer concrete is investigated. Geopolymers are noncrystal alumina silicate polymers formed by the polycondensation reaction of reactive alumina silicate materials and silicate solutions at normal temperature conditions. The mechanism is based on the reaction of different SiO2 - Al2O3 - Na2O or K2O and H2O ratios. Depending on the chemical composition of the fiber reinforced geopolymer materials; source materials and activators can be used in a variety of applications such as sewer piping products, fire and chemical resistant wall panels, wall units, protective coatings and repair materials, shotcrete and high performance fiber reinforced laminates. This study focused on the effect of fibres on mechanical and flexural performance of metakaolin based geopolymer concrete. The fiber ratio was arranged from 0 to 1 % wt. SiO2/Al2O: 3 moles, Na2O /Al2O: 1 mole, H2O/Na2O: 18 moles ratio was fixed. Mechanical characterization studies were carried out by compressive and flexural strength tests. The structure analyses of geopolymer and its starting materials were also investigated by XRD, XRF and FTIR.