Bor atığı ve perlit katkılı üretilen tuğlanın fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and mechanical properties of boron waste and perlite additive produced brick
  1. Tez No: 539281
  2. Yazar: SELÇUK ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Endüstrinin gelişmesi atıkların oluşumunu beraberinde getirmektedir. Bu atıkların uygun sektörlerde kullanılması atıkların çevreye vereceği zararı minimize etmektedir. Bu atıkların değerlendirildiği alanlardan biri de inşaat sektörünün tuğla koludur. Bu çalışmada yerel malzemelerimizden olan perlit ve kıymetli endüstri atığı olan bor atığının tuğla yapı malzemesi özelliklerinin iyileştirilmesi üzerinde durulmuştur. Çalışmada tuğla bünyesine %5 perlit malzemesi sabit tutularak, %5, %10, %15 ve %20 oranlarında bor atığı ikame ederek tuğla numuneleri üretilmiştir. Üretilen numuneler 900 0C'de pişirilmiştir. Pişirilme sonucunda elde edilen tuğla numunelerine fiziksel ve mekanik deneyler uygulanmıştır. Fiziksel farklılıklarının tespiti için özgül ağırlık, suya doygun birim hacim ağırlık, porozite, kılcal su emme ve donma-çözünme deneyleri yapılmıştır. Mekanik özelliklerinin tespiti için ise tuğla numunelerine basınç dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler yardımıyla yorumlanmıştır. Sonuç olarak; perlit ve bor atığı katkısının uygun oranlarda tuğla üretiminde kullanılabileceği, kullanılması durumunda tuğla özelliklerine herhangi bir sakıncası olmadığı ve olumlu yönde etki sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The development of the industry is bring along the formation of wastes. Use of these wastes in appropriate sectors minimizes the damage of wastes to the environment. One of the areas where these wastes are assessed is the brick area of the construction industry. In this study, it was emphasized to improve the properties of brick building material of perlite which is our local materials and boron waste which is valuable industrial waste. In the study, 5% perlite material was kept constant in brick, 5%, 10%, 15% and 20% ratio substitute boron waste were produced brick samples. The produced samples were fired at 900 ° C. Physical and mechanical tests were applied to the brick samples obtained as a result of firing. Experiments were carried out for determine the physical differences of specific gravity, water saturated specific bulk density, porosity, capillary water absorption and freeze-thaw. For the determination of the mechanical properties, compressive strength and flexural strength tests were applied to the brick specimens. The results obtained are interpreted with the help of tables and graphs. As a result; perlite and boron waste additive can be used in the production of bricks at appropriate proportions and it has been observed that there is no drawback to the properties of the brick in case of use and that it has an effect on the positive direction.