Strategic analysis for Deka Elektronik Ltd.
Deka Elektronik Ltd.'nin stratejik analizi
  1. Tez No: 53932
  2. Yazar: YALÇIN ERİŞGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND E. MİLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
öz Deka Elektroteknik beyaz eşya sanayiinin devi Arçelik için elektrik komponentleri, kablo grupları ve ah montaj parçalan üreten bir yardımcı sanayi firmasıdır. Mühendislik ve İmalat Güvencesi ve Lojistik Deka'nm rekabet gücünü oluşturan başlıca unsurlardır. CAD/CAM/CAE sistemlerine yapılan yatırımları da içeren Mühendislik ve İmalat Güvencesindeki sürekli gelişmeler şirketin ufuklarım diğer Koç Holding Sanayi Kurutuşlarına, diğer yerel imalatçılara ve ihracata açacaktır. (Deka Koç Grubunun yan sanayi firmalarının kendisinin rakipleri ile çalışması konusundaki hassasiyetini paylaşmaktadır.) Deka geleceğini ileriyi düşünerek ve sürekli olarak yeniden şekillendirmektedir; buna organizasyon sistemini yarının koşullarına göre yeniden tasarlamak da dahildir. Deka'nm stratejisi Arçelik' e en iyi hizmeti sunarak onun uluslararası arenadaki mücadelesinde ona rekabetçi avantaj kazandırmak, dolayısıyla Arçelik dünya sıralamasında yukarılara tırmandıkça yardımcı sanayi firması olarak onunla birlikte uluslararası arenada yerini almaktır. Bu alandaki yerel rekabetin bir şekilde Arçelik ile paylaşılan hedefler doğrultusunda bir işbirliğine dönüşmesi gerektiğini söylemek doğru olacaktır. Gerçek rekabetin ise elektrik komponentleri sahasında gerçekleşeceği görülmektedir, özellikle AT ile gümrük birliğininin gerçekleşmesinden sonra yabancı rakipler yerel markette az da olsa avantajlarım artırmışlardır. Komponent ve kablo grubu imalatçısı olarak Deka büyümekte olan otomotiv sektörüne de gelecek ile ilgili planlarında yer vermelidir. Uluslararası rekabet ile başa çıkabilmek için Deka stratejik ortaklıklar veya direkt yatırımlar vasıtasıyla başlıca yabana rakiplerinin teknolojik seviyesine ulaşmalı ve hatta geçmeli, toplam kalite kültürünü tedarikçisinden müşterisine kadar uzanan çizgide yaymalı, uluslararası rakiplerinin standart ürünlerine karşı müşteriye özel ürünlerin sağladığı avantajı kullanmaya devam etmelidir..rv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Deka Elektroteknik Ltd. is a manufacturer of electrical components, wiring harnesses and subassembly parts as a partner-supplier to Arçelik. The Engineering & Manufacturing Assurance and Logistics are the core competencies of Deka. Continuing developments on Engineering & Manufacturing Assurance, including investments on CAD/CAM/CAE systems, will open up horizons of the company to new markets such as other Koç Holding Industrial Companies, other domestic manufacturers and export. (Deka is sensitive to Koç Group's concerns regarding to working with the competitors of Koç Group.) Deka proactively and continuously shapes its future; this includes re-designing its organization system for tomorrow's conditions. Deka' s strategy is to provide Arçelik with the best service so that Arçelik gains a competitive advantage in its battle within the global arena, carrying its partner- suppliers to the international arena as itself climbs up the ladders in the worldwide ranking. It would be correct to say that the domestic competition on this field is somehow to turn into a partnership for reaching the global objectives shared with Arçelik. It seems that, the real competition will take place in the electrical components product line. Especialfy after the customs union with EU, foreign competitors will gain a little more advantage within the domestic market Deka, as a component manufacturer and as a wiring harness manufacturer should also focus its future interest on the expanding automotive sector. In order to be able to keep up with the global competition, Deka should reach and exceed the technology level of major foreign competitors either by joint ventures or by direct investments, spread total quality culture in the line from suppliers to customers, retain the advantage of producing customized products against flow products of international competitors. -in-