Cam seramiklerin dentine bağlanmasında rezin simanlar ile kompozitlerin karşılaştırılması
Comparison of adhesive bonding effectiveness of resin cements and flowable composites in luting glass ceramics to dentine
  1. Tez No: 539336
  2. Yazar: ALEV MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada; farklı protokoller ile uygulanan rezin siman ve kompozitlerin cam seramik-yapıştırma ajanı-diş birleşimindeki bağlantıya etkisinin araştırılması ve çalışmada kullanılan materyallerin adezyon başarısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza çeşitli nedenlerle çekilmiş 108 adet çürüksüz üçüncü molar diş dahil edilmiştir. Çalışmada kullanılacak olan dişler akrilik bloklara gömülüp okluzal yüzeylerinden dentin dokusu açığa çıkartılmıştır. Hazırlanan dişler randomize 9 gruba ayrılmıştır (n=12). 3 mm çapında, 3 mm yüksekliğinde IPS e.max CAD bloktan 108 adet seramik örnek hazırlanmıştır. Dört farklı rezin siman; Variolink Esthetic DC (Ivoclar vivadent), G-cem Link Force (GC), Panavia V5 (Kuraray), Maxcem Elite Chroma (Kerr) ve üç farklı akışkan kompozit; G-aenial universal flow (GC), Herculite XRV Ultra Flow (Kerr) ,Vertise Flow (Kerr) ve bir tane ön ısıtmalı kompozit rezin Enamel Plus HRI (Micerium) kullanılarak üreticilerinin talimatlarına uygun olarak dişlerin hazırlanan okluzal yüzeylerine farklı prosedürler ile (total etch, self etch, self adeziv) yapıştırılmıştır. Yapıştırılan örneklere 5±2 0C ve 55±2 0C'lik su banyoları içerisinde 20 sn bekleme süresinde 5000 döngüde termal yaşlandırma yapılmıştır. Hazırlanan örneklere Universal test cihazı (AGS-J, SHIMADZU) kullanılarak makaslama testi uygulanmış ve bağ dayanımlarına bakılmıştır. Kırma yüzeyleri stereomikroskopta incelenmiş ve kırılma tipleri değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel olarak tek yönlü varyans analizi (Anova) ile değerlendirilmiştir. Test grupları arasındaki anlamlı farklılıkların tespitinde Tukey testi p=0.05 anlamlılık düzeyi kabul edilerek kullanılmıştır. Kırma testi sonuçları ise Ki Kare testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of resin cements and composite resins applied in different bonding protocols between ceramic-bonding agent-tooth interface and to evaluate the adhesion success of the materials used in the study. 108 non-caries third molar teeth extracted due to various reasons were included in our study. The teeth were embeded in acrylic blocks and the dentin grinded was exposed from the occlusal surfaces. The teeth were divided into 9 randomized groups (n = 12). 108 ceramic samples were prepared 3 mm diameter, 3 mm high from IPS e.max CAD blocks. Four different resin cements; Variolink Esthetic DC (Ivoclar vivadent), G-cem Link Force (GC), Panavia V5 (Kuraray), Maxcem Elite Chroma (Kerr) and three different flowable composites; G-aenial universal flow (GC), Herculite XRV Ultra Flow (Kerr), Vertise Flow (Kerr) and one pre-heated composite; Enamel Plus HRI (Micerium) is luted to the prepared occlusal surfaces of the teeth with different protocols (etch and rinse, self-etch and self-adhesive) according to the instructions of the manufacturers. The specimens were thermocyled in 5 ± 2°C and 55 ± 2 °C water baths for 20 sec. Shear bond strength test was performed in a Universal Testing Machine (AGS-J, SHIMADZU) and the shear bond strengths were investigated. Failure surfaces were observed by stereomicroscope and fracture types were evaluated. Data were analyzed by one-way (Anova) test (α=0.05) .