Coğrafi bilgi sistemleri ile analitik hiyerarşi yöntemi kullanılarak rüzgar türbin santralleri için yer seçimi: Çanakkale ili örneği
Using geographical information systems and analytical hierarchy method for site selection for wind turbine plants: The case of Çanakkale province
- Tez No: 539347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünyanın genelinde olduğu gibi Türkiye'de de toplam enerji tüketimi katlanarak artmaktadır. Rüzgar enerjisinden yararlanma projeleri, sürdürülebilir enerji geliştirme çalışmaları kapsamında için en uygulanabilir yollardan biridir. Rüzgar türbini kurulumu için yer seçimi, sadece teknik gereklilikleri değil aynı zamanda fiziksel, ekonomik, sosyal, çevresel yaptırımları içeren karmaşık bir süreçtir. Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleriyle (CBS) birlikte çok kriterli karar analizi metotlarından Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılarak Çanakkale İl sınırları içinde rüzgar türbini kurulumu için uygun alanların belirlenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak uygulamada kullanılacak veri katmanları araştırmalar sonucu belirlenmiş ve tahsis edilmiştir. Toplanan bu veri altlıkları ArcGIS 10.5 programında işlenerek kullanıma hazır hale getirilmiş ve tüm ortak veri tabanında birleştirilmiştir. Rüzgar türbin kurulumu için uygun olmayan alanlar belirlenen uygulama alanından çıkartılmış ve türbin kurulamayacak alanlar elenmiştir. Veri katmanları önem derecesine göre yapılan ağırlıklandırma işleminde çok kriterli karar mekanizmalarından olan Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi kullanılmıştır. Mekansal analiz için belirlenen kriterlere ağırlık oranlarına göre katmalara çakıştırma işlemi uygulanarak nihai sonuç haritası elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As is the case throughout the world, total energy consumption in Turkey is increasing exponentially. Wind energy utilization projects are one of the most feasible ways for sustainable energy development. The choice of location for installation of wind turbine is not only the technical requirements but also a complex process involving physical, economic, social, environmental sanctions. In this study, it was aimed to determine the appropriate areas for wind turbine installation within the borders of Çanakkale Province by using Analytical Hierarchy Process (AHP) which is one of the multi criteria decision analysis methods together with Geographic Information Systems (GIS). Firstly, the data layers to be used in the application were determined and assigned as a result of research.These collected data bases are processed in ArcGIS 10.5 and ready for use. Unsuitable areas for wind turbine installation were removed from the specified application area and the unsuitable turbine areas were eliminated. Analytical Hierarchy Process method which is one of the multi criteria decision mechanisms is used in weighting process according to data layers importance level. The final result map was obtained by applying the registration to the criteria according to the weight ratios to the criteria determined for the spatial analysis.