Effect of electrolyte/sulfur ratio in the cathode on the electrochemical performance of Li-S batteries
Katotta elektrolite sülfür oranının lityum-sülfür bataryalarının elektrokimyasal performansına etkisi
  1. Tez No: 539411
  2. Yazar: NUR BER EMERCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖRKEM KÜLAH, YRD. DOÇ. DR. DAMLA EROĞLU PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Li-S bataryalarında önemli bir hücre tasarım parametresi olan katotta elektrolite sülfür (E/S) oranının elektrokimyasal ve hücre- ve sistem-düzeyi performansa etkisi modellenmiştir. Öncelikle Li-S hücresinin izotermal ve sabit-akım deşarjı için tek-boyutlu bir elektrokimyasal model geliştirilerek hücrenin %60 deşarj derinliğindeki voltajı öngörülmüştür. Katottaki tek kinetik parametre olan katot değişim akım yoğunluğu modelde elektrolit miktarının lineer bir fonksiyonu olarak tanımlanmıştır. Model artan E/S oranının hücrenin elektrokimyasal performansını akım yoğunluğundan bağımsız olarak geliştirdiğini öngörmektedir. Önerilen bu elektrokimyasal model kullanılarak hücre- ve sistem-düzeyi performans modelleri de geliştirilmiştir. Bu modellerde katottaki spesifik kapasite, ya E/S oranının lineer bir fonksiyonu olarak belirlenmiş ya da 1200 mAh gs-1 olarak sabit tutulmuştur. Katottaki spesifik kapasitenin elektrolit miktarına bağlı olarak tanımlandığı model, artan E/S oranının hücrenin ve bataryanın spesifik enerji ve enerji yoğunluğunu 10 mL gs-1 oranına kadar arttırdığını öngörmektedir. Modelde spesifik kapasitenin sabit tutulduğu durumda ise hücre- ve sistem-düzeyi spesifik enerji ve enerji yoğunluğunun artan E/S oranıyla düştüğü görülmüştür. Hücre- ve sistem-düzeyi performans analizlerinde, katot kalınlığı, katotta karbona sülfür oranı, S yükleme oranı ve anotta fazla Li miktarı gibi diğer önemli hücre parametrelerinin etkisi de göz önünde bulundurulmuştur. Sonuç olarak, yüksek hücre- ve sistem-düzeyi performansa sahip Li-S bataryaların optimum E/S oranı ve belirlenen diğer hücre parametreleri ile elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of electrolyte to sulfur (E/S) ratio in the cathode, which is an important cell design parameter, on the electrochemical and cell- and system-level performance of a Lithium-Sulfur (Li-S) battery is investigated through modeling efforts. First, a 1-D electrochemical model is developed for an isothermal, constant-current discharge of a Li-S cell to predict the voltage at 60% discharge depth. In the model, cathode exchange current density is defined as a linear function of the electrolyte amount. Increasing the E/S ratio improves the electrochemical performance at different current densities. Next, cell- and system-level performance models based on the developed electrochemical model are proposed. In these models, the cathode specific capacity is either defined as a linear function of the E/S ratio or taken constant. The model, in which the cathode specific capacity depends on the E/S ratio, predicts that increasing E/S ratio increases the cell- and system-level specific energy and energy density until 10 mL gsulfur-1. However, when the cathode specific capacity is kept constant at 1200 mAh gs-1 in the model, the specific energy and energy density at the cell and system level decrease significantly with increasing electrolyte amount. In the cell- and system-level performance analysis, the effect of other critical cell parameters such as the cathode thickness, carbon to sulfur ratio, S loading and excess Li amount are also considered. As a result, Li-S batteries with high cell- and system-level performance can be designed with the optimum E/S ratio and specified cell design parameters.