İki yönlü çapraz etkileşimli sınıflandırma
Two-way crossed classification with interaction
- Tez No: 539426
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, iki yönlü düzenlemeler etki faktörlerinin sabit veya rassal oluşuna bağlı olarak incelenmiştir. Bu düzenlemeler sabit etki faktörlü, rassal etki faktörlü ve karışık etki faktörlü iki yönlü düzenlemeler olmak üzere incelenmiştir. Her düzenlemenin gerekli parametreleri ve düzenlemeye bağlı olarak oluşan varyans bileşenleri tahmin yöntemleri sunulmuştur. Düzenlemelerin etki faktörlerinin belirgin olup olmadıklarını sınayan testler elde edilmiştir. Her düzenleme için veri sunulmuş ve bunlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two-way crossed classification with interaction is considered with respect to its factors being either fixed or random. They are; fixed effects, random effects and mixed effects two way crossed classifications. Estimation of parameters and variance components of the related classification are studied. The tests for the significance of the factors of the given classification are presented. For each classification, data are given and then analyzed.