Smart grid applications and technologies in distributionsystems
Dağıtım sistemlerinde akıllı şebeke uygulamaları veteknolojileri
  1. Tez No: 539582
  2. Yazar: KÜBRA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Akıllı şebeke kontrolü, yenilenebilir enerji kaynakları gibi alternatif enerji kaynakları aracılığıyla enerji üretiminin yüzdesini arttırmak ve tüketicilerin şebekede aktif olarak kavranmasını sağlamak için her geçen gün önemini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, 21. yüzyıl ekonomisinde akıllı şebeke kontrolü tüketicilere en az maliyetle güç tüketimi, enerji üretim ve depolama seçeneklerini barındıran yeni ürün, hizmet ve pazarlara katılımını etkin hale getirmiş, güç kalitesinin artırılmasını sağlamış ve ek olarak istihdamın artırarak büyümenin devamlılığını sağlamaktadır. Bilimsel araştırmalarda, yük dalgalanmalarının üstesinden gelmek için birçok yöntem önerilerek Akıllı Şebeke Kontrol uygulamalarında yük tahmini için tespit ve izolasyon tahminlerini sağlayabilecek bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı akıllı şebekler teknolojisi ile yük tahmininde bulunmak. Bu kapsamda hedefimiz Yapay Sinir Ağı (YSA) ile önceki yıllardaki yük tüketim verilerini kullanarak makul tahminler üretmek için Akıllı Şebeke Kontrolünde doğru bir yük tahmin modeli oluşturmaktır. Önerilen akıllı şebeke yükü tahmin metodolojisi, Türkiye için güvenilirlik, kullanılabilirlik, verimlilik ve maliyet arasında mükemmel dengeyi geliştirmek için geçerli bir seçenek sunmaktadır. Sistemin mevcut durumu MATLAB ANN aracında simüle edilmiş ve dağıtım hatlarında 11 yıllık veriler kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında bazı kritik parametreler yük tahminin performansı etkileyen parametreler olarak öngörülmüştür. Çalışmanın sonucunda görülmüştür ki, ilgili tez kapsamında sunulan sistem enerji iletim şebekesinin güvenilir çalışabilmesi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Smart grid control purposes to rise the percentage of energy production through alternative energy sources like renewable resources and to make consumers to be comprehended in grid actively, is realising importance day by day. Further to that it can help us employment opportunities and improving growth in addition to keep the power on at minimum cost to prosumers, while the participation is elucidated and enabled new products, service and markets, accommodating all generation and storage options and provided the power quality for the range of requires in the 21st century economy by smart grid control. Some methods which are able to ensure the detection, isolation forecast have been developed for load forecasting in Smart Grid Control applications which In scientific research a lot of methods have been proposed to overcome load fluctuations. The purpose of this thesis is to specify the requirement of Smart Grid Technologies in load forecasting. Our objective is to build an accurate load forecasting model in Smart Grid Control for generating reasonable forecasting using previous decades load consumption data with Artificial Neural Network (ANN). The proposed smart grid load forecasting methodology provides an applicable option for developing the perfect balance among reliability, availability, efficiency and cost for Turkey. Present state of the system was simulated in MATLAB ANN tool and 11 years of data was used on distribution lines. In the scope of this thesis, some critical parameters are prescribed as effective parameters for load forecasting. It is seen that the system presented in this study is open to improvements and suggestions to make the system to be able to work confidentially