Design and development of ZigBee radio embedded applications in smart grid
Akıllı şebekeler için ZigBee radyo entegre edilen uygulamaların tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 414236
  2. Yazar: AHMED TAHİR İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN PAŞA PARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akıllı Şebekeler olarak isimlendirilen yeni enerji iletim ve dağıtım altyapısında bilgi teknolojilerinin kullanımı artmaktadır. Daha verimli enerji kullanımı ve kontrol edilebilir enerji tüketimi düşüncesi ile Akıllı Şebekelere ilgi gitgide artmaktadır. Bu büyüyen yeni altyapı, bir önceki şebeke yapısından elektrik üreten ve tüketen tüketiciler, servis sağlayıcıları, iletim ile dağıtım şirketleri ve enerji üreticileri arasındaki çok-yönlü iletişim ile ayrılır. Yeni elektrik altyapısı kurulmasındaki temel amaç şebeke üzerinde iletim ve dağıtım sistemi ile haberleşme sistemini bağdaştırarak elektrik enerjisinin üretim, iletim ve dağıtımını optimize etmektir. Bu tezde, Bina Enerji Yönetim Sistemi haberleşme alt-birimleri tasarlanmış ve üretilmiştir. Akıllı Şebeke haberleşme uygulamaları için ZigBee Radyo modülü ile bir kablosuz haberleşme devresi, kablosuz algılayıcı ağı birimi ve akıllı priz cihazları geliştirilmiştir. Tüm bu ayrık birimlerin geliştirilmesinin temel amacı, Akıllı Ev uyumlu cihaz geliştirilmesi ve bu cihazların Akıllı Şebeke ortamındaki öneminin anlaşılması amaçlanmıştır. Akıllı bina uygulamaları RF haberleşme, güç elektroniği ve gömülü sistemlerin dâhil olduğu disiplinler arası çalışmayı zorunlu kılmaktadır. Bu akıllı şebeke ortamı için haberleşme ve ölçüm birimleri tasarımı amacı ZigBee bütünleşmiş Radyo modülü, Çoklu protokol Kablosuz Algılayıcı Ağlar Sensor Devresi (MultiP Mote) ve akıllı priz tasarlanmış ve Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul'da yer alan Akıllı Ev ortamında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The usage of information technologies have been growing in the new energy transmission and distribution infrastructure that is named as Smart Grid. Attention of Smart Grid has been gradually increasing with the idea of more efficient energy usage and controllable energy consumption. This new growing infrastructure is separated from previous electrical grid by multi directional communications among consumers that consume and produce electrical energy; service providers; transmission and distribution companies; and power producers. The main goal of the establishing new electrical infrastructure is to associate the electricity transmission and distribution networks with communication technologies in order to optimize production, transport and distribution of electrical energy on the grid. In this thesis, communications subsystem units for Building Energy Management System are designed and fabricated. A wireless communication circuit with ZigBee Radio Module, Wireless Sensor Networks Mote and Smart Plug devices are developed for Smart Grid Communications applications. The main objective of these all these discrete units designing is developing Smart Home-enable devices and understanding its importance in the Smart Grid environment. Smart building applications require multidisciplinary studies including RF communications, power electronics, and embedded systems, etc. With the aim of designing the communication and measurement units for this environment, ZigBee Integrated Radio Module, Multi-Protocol Wireless Sensor Networks Sensor Boards (MultiP Mote) and Smart Plug device are designed and used in a Smart Home environment that is located at Yıldız Technical University in Istanbul.