Atopik dermatitli çocuklarda subklinik ateroskleroz ve kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of subclinic atherosclerosis and cardiac functions in children with atopic dermatitis
- Tez No: 539645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARGA, YRD. DOÇ. DR. ÖYKÜ TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
GİRİŞ. Atopik dermatit (AD) patogenezinde rol alan kronik inflamasyon sadece deri ile sınırlı olmayıp sistemik bir inflamasyondur. Bugüne kadar yapılmış olan epidemiyolojik çalışmalar ve bunları kapsayan meta-analiz sonuçları AD ile artmış kardiyovasküler (KV) risk arasındaki ilişkiyi belirlemede çelişkili sonuçlar ortaya koymuştur. Literatürde AD'li çocukların KV risk açısından değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda AD'li çocuklarda subklinik ateroskleroz ve kardiyak fonksiyon bulgularının değerlendirilmesi ve bu duruma yol açan risk faktörlerinin saptanması amaçlanmıştır. YÖNTEM. Çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Bilim Dalı'nda AD tanısı alan ve son altı ayda sistemik kortikosteroid tedavisi almamış 59 hasta ile 53 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her iki gruptaki çocukların sahip oldukları KV fonksiyonlar, konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografik (TDI) yöntemleriyle değerlendirilmiştir. BULGULAR. Yaş ve cinsiyet yönünden birbiriyle benzer olan hasta ve kontrol grupları arasında sistolik (sırasıyla hasta ve kontrol; 90±4,4 ve 85±7,32 mmHg) ve diyastolik kan basıncı (60±6,27 ve 55±5,87 mmHg), kan eozinofil düzeyi (647,6± 601,7 ve 184,2±126,1 hücre/mcL) ve yüzdesi (6,46±5,60 ve 1,73±0,92) arasında anlamlı fark saptanmıştır (her bir değişken için p0,05).
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SUBCLINIC ATHEROSCLEROSIS AND CARDIAC FUNCTIONS IN CHILDREN WITH ATOPIC DERMATITIS BACKGROUND. Chronic inflammation, which is involved in the pathogenesis of atopic dermatitis (AD), is not limited to skin but is a systemic inflammation. Epidemiological studies to date and meta-analysis results covering them have shown conflicting results in determining the relationship between AD and increased cardiovascular (CV) risk. In the literature, there is no study in which children with AD were evaluated in terms of CV risk. The aim of this study was to evaluate the findings of subclinical atherosclerosis and cardiac function in children with AD and to determine the risk factors leading to this condition. METHOD. The study included 59 patients who were diagnosed with AD in Istanbul Medeniyet University, Göztepe Training and Research Hospital, Department of Pediatric Allergy and had not received systemic corticosteroid treatment in the last six months, and 53 healthy controls were included in the study. The CV functions of the children in both groups were evaluated by conventional and tissue Doppler echocardiographic (TDI) methods. RESULT. There was a significant difference between systolic (patient and control respectively; 90±4.4 and 85±7.32 mmHg) and diastolic blood pressure (60±6.27 and 55±5.87 mmHg), blood eosinophil level (647,6±601,7 and 184,2±126,1 cells/μL) and percentage (6,46±5,60 and 1,73±0,92 %) between patient and control groups similar in age and gender (p 0,05), which are subclinical atherosclerosis markers.